opłata skarbowa

Po załatwieniu spraw w urzędzie bardzo często musisz zapłacić. To opłaca nazywa się opłatą skarbową. Jednak są przypadki, w których pieniądze te zostaną w twojej kieszeni. Koniecznie sprawdź kto z tego skorzysta. Opłata skarbowa umieszczona jest za załatwienie sprawy w urzędzie. Może być ona za wydanie zaświadczenia, zezwolenia lub pozwolenia czy koncesji. Zapłacisz zarówno za wydanie niektórych dokumentów. Sprawdź kto jest zwolniony z tych opłat.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/oplata-skarbowa-i-kto-nie-musi-jej-placic/

Opłata skarbowa – kto i gdzie?

Opłata skarbowa dotyczy osób fizycznych oraz osób prawnych. Osoby prawne są to np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne. Takie opłaty dotyczą również spółki akcyjnej oraz podmiotów, które nie posiadają osobowości prawnej.

Kiedy będziesz musiał zapłacić opłatę skarbową?

Taki obowiązek będziesz mieć w momencie złożenia wniosku lub wykonania przez urząd konkretnej czynności. Według zmian wprowadzonych do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej firma jednoosobowa nie podlega takim opłatom. Opłatę skarbową w płacimy na konto urzędu gminy na terenie, którego znajduje się taki urząd skarbowy. Pieniądze przelewasz na konto Urzędu przez internet lub wpłacać gotówkę w kasie samorządu, czy też za pośrednictwem inkasentów. 

Opłata taka sięga kilkunastu zł od ponad 100 zł po kwotę powyżej 1000 zł. Możemy ubiegać się oczywiście o zwrot opłaty, jeżeli zrobiliśmy nadpłatę lub urząd nie załatwił sprawy do końca. W takim celu składamy wniosek, którzy możemy napisać odręcznie lub w edytorze tekstowym. Składamy go do wójta burmistrza lub prezydenta miasta. Potem mamy 5 lat licząc od końca roku, w którym doszło do opłaty.

Opłata skarbowa – kto jest z niej zwolniony?

Wśród osób, które nie muszą podlegać w opłacie skarbowej znajdują się między innymi:

• Organizacja pożytku publicznego 

• Ludzie, którzy korzystają ze świadczeń pomocy społecznej 

• Osoby, które jak ustalają przepisy prowadzą czynna ochronę gatunkową

• Osoby prowadzące gospodarstwa rolne, leśne, rybackie – narażone na szkody wyrządzone przez gatunki zwierząt chronionych 

• Ludzie zwracający się do urzędu w sprawach dotyczących alimentów, opieki, przysposobienia i kurateli, świadczeń socjalnych w sprawach załatwianych na podstawie podpisów o pomocy społecznej i przepisów o zatrudnieniu socjalnym oraz związanych z nauką, ochroną zdrowia, zatrudnieniem i wynagrodzeniem za pracę

Opłata skarbowa – ustawa

Lista z wykazem podmiotu opłaty skarbowe i, stawki tej opłaty, a także zwolnienie znajdziemy w załączniku do ustawy o opłacie Skarbowej znajdującej się na stronie sejmu RP.

Zobacz też: http://www.pointsofview.pl/lista-zadan-sie-nie-sprawdza-sprawdz-co-w-zamian/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here