delegacja a wyjazd służbowy
fot. pexels.com

Delegacja i wyjazd służbowy to dwie odrębne aktywności, które wykonuje osoba zatrudniona na umowę o pracę. Ważne jest, aby dokładnie określić wyjazd pracownika albo jako delegacja albo jako podróż służbowa, ponieważ ma to duże znaczenie na rozliczanie się płacowe z pracownikiem i księgową oraz inne kwestie formalne firmy. Dowiedz się, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma typami wyjazdów i czym one się cechują!

Zobacz też: http://www.nadwisla.pl/podroze-sluzbowe/

Podróż służbowa, czyli…

Według przepisów Kodeksu Pracy jest to wykonywanie przez pracownika swoich obowiązków w miejscu, które mieści się poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy. Ważne jest to, że to miejsce musi być inne niż biuro firmy, a nie inne niż miejsce zamieszkania pracownika, ponieważ pracownik może na co dzień mieszkać w innym mieście i dojeżdżać z niego do pracy. Wówczas nie jest to podróż służbowa, ale wybór pracownika na pracowanie w innym mieście. Z kolei, gdy pracownik będzie musiał pojechać do innego miasta niż to, gdzie mieści się firma, to właśnie wtedy mówimy o podróży służbowej.

W ramach takiego wyjazdu, pracownik powinien otrzymać zwrot kosztów przejazdu, noclegu oraz otrzymać dietę. Istotne jest to, że w Kodeksie Pracy nie ma określonej maksymalnej ilości dni, która jest dopuszczalna dla wyjazdu służbowego, ale zazwyczaj jest to czas, który nie powinien przekroczyć 3 miesięcy. Ważne jest to, że taki wyjazd służbowy musi mieć skonkretyzowany cel, nie może to być wyjazd o charakterze ogólnym.

Delegacja, czyli…

Delegacja, a w zasadzie oddelegowanie pracownika polega na tym, że przez określony czas pracownik będzie w innym miejscu wykonywał swoje obowiązki. Ważne jest, że jeśli delegacja ma trwać powyżej 3 miesięcy, to pracownik powinien otrzymać wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy – jest to zgodne z artykułem 42 Kodeksu Pracy. 

Jak widać to, co różni delegację od wyjazdu służbowego to zakres wykonywanych obowiązków i czas takiego wyjazdu. W przypadku podróży służbowej cel wyjazdu musi być bardzo mocno skonkretyzowany, a wyjazd nie może przekraczać 3 miesięcy. Z kolei o oddelegowaniu pracownika mówi się wówczas, gdy taki wyjazd trwa dłużej niż 3 miesiące, a pracownik wykonuje te same obowiązki, co dotychczas, z tym, że w innym miejscu (mieście, kraju). W tym przypadku koniecznie jest otrzymanie warunków wypowiedzenia i sformułowanie nowych.

Przeczytaj też: http://www.oltur.pl/co-zwiedzic-w-turcji/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here