Jak działa faktoring

Między wystawieniem faktury a otrzymaniem środków pieniężnym może minąć wiele tygodni czy miesięcy. Mogą one zadecydować o płynności firmy lub zaprzepaszczeniu doskonałej okazji inwestycyjnej. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszy się faktoring, czyli możliwość uzyskania części należności od ręki. Przed podjęciem decyzji o takiej współpracy warto dowiedzieć się, czym naprawdę jest faktoring i jak wygląda cały proces krok po kroku. Dlatego też poniżej przedstawiliśmy najważniejsze szczegóły.

Czym jest faktoring?

Coraz więcej firm boryka się z problemem należności z długim terminem płatności, sięgającym nawet 60 czy 90 dni. Oznacza to mniejszą płynność finansową. W takiej sytuacji warto skorzystać z faktoringu. Polega on na sprzedaży faktur podmiotowi zewnętrznemu, nazywanego faktorem. Jest to definicja prosta, ale też bardzo ogólna. Rozróżnić można bowiem wiele odmian i rodzajów faktoringu. Usługi te można podzielić względem:

  • Poziomu ryzyka. Faktor może przejąć pełną wierzytelność, którą będzie następnie ściągać bezpośrednio od kontrahenta lub założyć część kwoty w formie pożyczki, którą oddać musi faktorant (firma wystawiająca fakturę).
  • Jawność procesu względem dłużnika.
  • Terytorium, na którym działa faktorant: krajowy lub międzynarodowy.
  • Zakres usług. Czy będą to pojedyncze faktury, czy ciągła współpraca z faktorem.

W każdym przypadku schemat działania faktoringu będzie przebiegał nieco inaczej. Poszczególne rodzaje różnią się również pod względem warunków współpracy czy wysokości uzyskanych kwot za sprzedawane faktury (wysokość opłat oraz maksymalna wysokość zaliczki).

Jak przebiega proces faktoringu krok po kroku?

Mimo dużych różnic w przypadku odmian świadczonego faktoringu można określić ogólny przebieg całego procesu. Pozwoli on na lepsze zrozumienie istoty tej usługi.

  1. Cały proces zaczyna się od dostarczenia towaru lub usługi przez faktoranta. Na tej podstawie zostaje wystawiona faktura z określonym terminem płatności.
  2. Jedna lub kilka faktur z określonego przedziału czasu zostają przedstawione faktorowi.
  3. Instytucja świadcząca usługi faktoringu dla firm weryfikuje Twojego kontrahenta, aby ocenić jego zdolność do spłaty zobowiązań.
  4. Na podstawie pozyskanych informacji zapada decyzja o wykupie przedstawionych faktur. Na konto faktoranta trafiają pieniądze, które można wykorzystać w działalności bieżącej.
  5. Kontrahent opłaca terminowo fakturę na konto instytucji (faktoring jawny) lub faktoranta (faktoring ukryty), który przekazuje ją faktorowi. W ten sposób następuje pełne rozliczenie faktury.

Jak widać, cały proces nie jest skomplikowany. Z punktu widzenia firmy korzystającej z takiej usługi wystarczy przekazać wystawione faktury odpowiedniej instytucji. Całą resztą często zajmuje się faktor, łącznie ze ściąganiem przeterminowanych należności (faktoring pełny).

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Korzystanie z faktoringu wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jest to prowizja, sięgająca maksymalnie 3% wartości należności w skali miesiąca, oraz odsetki zależne od wartości WIBOR. Czy warto ponosić koszty w ramach za wykup faktur? W przypadku firm transportowych, produkcyjnych czy budowlanych, odległe terminy realizacji powodują, że faktoring wierzytelnościowy, dostępny na przykład pod adresem https://pragmago.pl/ , jest bardzo popularny. Natychmiastowe odzyskanie należności pozwala na szybsze rozpoczęcie nowych inwestycji i korzystanie z lukratywnych okazji. Bez nadmiernego obciążania bilansu firmy kredytami finansowymi i wpływania na zdolność kredytową przedsiębiorstwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here