Skończyłem liceum, co teraz?

Wiele licealistów i uczniów szkół technicznych (tak zwanych techników) w maju każdego roku po zdaniu matury staje przed nie lada wyzwaniem. Co zrobić ze swoją przyszłością? Gdzie warto pójść lub co warto zrobić? Obecnie rynek pracy ewoluuje w bardzo szybkim tempie i liczne zawody, które były jeszcze 30 lat temu bardzo popularne wśród młodych osób wymierają, a na ich miejsca wchodzą zupełnie nowe. Nie każdy, kto ukończy szkołę średnią i zda maturę musi obowiązkowo iść na studia. Szczególnie uczniowie techników, którzy już mają praktyki zawodowe w kierunku, na którym byli w swojej szkole średniej decydują się od razu szukać pracy na niskich stanowiskach w zawodzie, który chcą wykonywać – np.:. elektryk, kosmetyczka, czy kucharz.

Z kolei uczniowie liceów najczęściej decydują się wybrać na uniwersytety lub politechniki na 3-letnie studia licencjackie lub inżynierskie, a spora część z nich zdecyduje się także na ukończenie drugiego stopnia studiów – magistra. Co prawda pozwala to nabyć dużo obszarowej wiedzy, jednakże znacznie spowalnia to wejście na rynek pracy.

Co zatem zrobić, żeby nie marnować 5 lat na studia, a zdobyć wykształcenie do wykonywania danego zawodu? Z pomocą przychodzą tutaj szkoły policealne. Są to instytucje, które realizują kursy zawodowe oraz doszkalające w różnych obszarach. Szkolenia takie trwają zazwyczaj przez 12 lub 24 miesiące (w zależności od złożoności danego tematu). Jednocześnie nadal zachowuje się status ucznia i posiada legitymację szkolną. Dla wygody osób szkolących się w szkołach policealnych uruchomione są zarówno tryby stacjonarne (przez 5 dni w tygodniu) oraz weekendowe lub zaoczne, dla osób, które chciałyby jednocześnie pracować oraz zdobywać umiejętności przez naukę w szkole.

Bardzo często kierunku oferowane przez szkoły policealne są darmowe lub współfinansowe przez Unię Europejską, dlatego nauka w szkole policealnej nie jest dużym obciążeniem portfela. Najczęściej płatne są tylko kierunki zaoczne. Ponadto ucząc się w szkole policealnej mamy pewność, że uczymy się od praktyków i osób pracujących w danym zawodzie, ponieważ przedmioty są bardzo kierunkowe i tylko osoby mające doświadczenie w danym obszarze są w stanie realizować program nauczania (tak zwany sylabus). Pomimo, że szkoły te nie dają takiego dyplomu jak państwowe uczelnie to po ukończenie danego kierunku w szkole policealnej także otrzymujemy dyplom absolwenta. Bardzo często, poza normalnym dyplomem ze szkoły mamy też możliwość podejścia do państwowych czy nawet międzynarodowych egzaminów w danym obszarze, ponieważ kierunki w szkołach są tak przygotowywane, aby jak najwięcej dać uczniom.

Podsumowując – stając przed trudną decyzją – co zrobić ze swoim życiem po ukończeniu szkoły średniej mamy wiele możliwości – część osób pójdzie do pracy, inna część zdecyduje się na zdobycie inżyniera lub licencjata na uczelniach wyższych, ale równie dobrą opcją jest realizacja szkoły policealnej, która daje możliwość nauczenia się zawodu od praktyków i ekspertów danej dziedziny.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here