Formalne wymogi prawne i przyzwyczajenia przedsiębiorców, są efektem bałaganu w niejednym magazynie. Brak porządku w firmach posiadających magazyny niskiego oraz średniego składowania jest często zmorą kierowników. Panuje również powszechne przekonanie, że magazyn żyje własnym życiem, jest to poniekąd prawda, bo wynika z wielu czynników. Prowadzenie magazynu wbrew pozorom nie jest tak oczywiste i proste, a programy magazynowe niejednokrotnie są mało wydajne i awaryjne.

To, że bałagan w magazynie jest kosztowny, wie o tym doskonale każdy właściciel firmy. Najważniejszą kwestią jest postawienie sobie wyzwania w postaci realizacji planu. Należy dokładnie się przyjrzeć jakie mechanizmy w funkcjonowaniu magazynu są zawodne, które z rozwiązań pozytywnych są już wdrożone oraz czego jeszcze brakuje, aby można było wdrożyć to do działalności firmy. Jeśli pomimo kontroli i częstego odnajdywania błędów magazyn jest nadal niewydajny i nieprzejrzysty, to nawet systemy planowania ERP na nie wiele się zdadzą.

Jak poradzić sobie z bałaganem, czy zarządzanie magazynem musi być trudne, to jest pytanie kluczowe. Szczególnie kiedy wszystkie błędy wydają się przypadkowe. Często właściciele magazynów są przekonani, że odzyskanie kontroli nad magazynem wymaga wprowadzenia rozwiązań systemowych. Inwestowane są nieraz ogromne kwoty celem wdrożenia rozwiązań tego typu, co w efekcie okazuje się działaniem przedwczesnym, gdyż w praktyce pracownicy magazynu potrzebują kilkunastu minut na szukanie jednego produktu znajdującego się na półkach w czeluściach zakamarków.

Należy zatem zacząć od podstaw, czyli od klasycznych porządków. Zasada dotyczy dosłownie wszystkiego, tak by wszystko było na swoim miejscu. Dotyczy, to również odpowiedniej organizacji stanowiska pracy tutaj również musi być porządek. Podczas wykonywania tej operacji na jaw wychodzi wiele niekorzystnych rzeczy, między innymi nieefektywne wykorzystanie powierzchni na magazynie. Okazuje się często, że duża część kubatury jest marnotrawiona lub zastawiona zbędnymi przedmiotami. Brak wydzielonych punktów dla towaru ze zwrotów śmieci leżące w każdym rogu pomieszane z produktami ze zwrotów, regały różnych wielkości i wysokości, połamane palety z towarem w miejscach przejazdów wózków widłowych.

Robiąc porządek na magazynie, należy określić główne drogi transportu towaru. Należy zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo pracy i warunków dla pracowników. Bałagan nie będzie pomocnikiem. Należy maksymalnie i optymalnie wykorzystać objętość magazynu, czyli pozbyć się miejsc nieefektywnych. Wszędzie powinien królować porządek, a towary powinny znajdować się w czytelnych i wyznaczonych miejscach. Pamiętajmy, że przechowywanie towarów to przede wszystkim sposób składowania. Aby optymalnie i właściwie zarządzać magazynem wszystkie miejsca składowe jak regały powinny być identyczne, co ułatwi znacząco magazynowanie. Nie można tutaj zapomnieć o stanowiskach administracyjnych.

Przejrzystość w dokumentacji oraz dobry program do magazynu lomag.pl w pracy do zarządzania pomoże ustrzec nas przed złym zarządzaniem produktami na magazynie oraz szybszą weryfikacją błędów w systemie magazynowym. Należy zminimalizować do minimum tak zwane marnotrawstwo. Wdrożenie reguł i zasad, które będą dobre dla wszystkich oraz jednolite dla magazynu, również sprawne operowanie programami do zarządzania magazynem pozwoli nam wyjść z problemów niechcianego i pielęgnowanego bałaganu. Oczywiście sam program magazynowy nie rozwiąże wszystkich problemów. Zrobienie porządku na magazynie będzie również wymagało uporządkowania i kontroli w bazach danych.

Warto wspomnieć tutaj, o doświadczonym kierowniku magazynu. To on będzie panował i koordynował pracę w magazynie, to on będzie weryfikował bazy danych w systemach magazynowych oraz współpracował z dostawcami. Kierownik również może mieć wpływ na koordynację przebiegu inwentaryzacji. Z kolei magazynier administracyjny będzie odpowiedzialny za wprowadzanie danych do systemu informatycznego oraz za dokumenty magazynowe przedstawiające rzeczywiste stany towarów, oraz ich fizyczny przepływ.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here