Inwestowanie w kontrakty CFD, czyli pochodne instrumenty finansowe cieszy się coraz większą popularnością, co może wynikać z możliwości zarabiania zarówno na wzrostach, jak i spadkach. Na czym polega to w praktyce? Jak zacząć inwestować w kontrakty CFD? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega inwestowanie w kontrakty CFD?
Inwestowanie w kontrakty CFD, które jak wspomniano we wstępie są instrumentami pochodnymi pozwala inwestorom zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach. Inwestycja ta przyjmuje bowiem formę pewnego rodzaju zakładu, którego przedmiotem jest wartość instrumentu bazowego w przyszłości. Co może pełnić jego rolę? Instrumentem bazowym w przypadku kontraktów CFD mogą być nie tylko akcje, ale również surowce, indeksy giełdowe, waluty, bądź nawet kryptowaluty. Wszystko to powoduje, że możliwości inwestycyjne są naprawdę duże.
Jak inwestować w kontrakty CFD?
Inwestowanie w kontrakty CFD swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim licznym zaletom. Wymienić wśród nich należy chociażby dostępność, ponieważ inwestować w nie może każdy, kto posiada rachunek inwestycyjny. Otwiera się go u brokera, a przykładem może być broker udostępniający możliwość inwestowania w wiele różnych kontraktów CFD. Dostępność jest także efektem niskiego progu wejścia w inwestycję, co sprawia, że handlować kontraktami CFD można przy naprawdę niskim kapitale. Pozwala na to mechanizm dźwigni finansowej, który umożliwia zawieranie transakcji, których wartość zdecydowanie przewyższa wysokość posiadanych środków. Stają się one wówczas depozytem zabezpieczającym. Istotna w tym przypadku jest jednak świadomość, że dźwignia finansowa pozwala nie tylko osiągać wysokie zyski, ale może powodować również szybkie straty. Należy zatem umiejętnie ograniczać ryzyko, co zostało przedstawione w artykule opisującym mechanizm działania kontraktów CFD.
Ryzyko związane z inwestowaniem w kontrakty CFD
Inwestowanie w kontrakty CFD wiąże się z wysokim poziomem ryzyka, które nie odnosi się jedynie do korzystania z mechanizmu dźwigni finansowej. Wpływa na nie bowiem także znajomość rynków, dzięki której można przewidzieć to, w jaki sposób mogą kształtować się ceny konkretnych aktywów w przyszłości. Skuteczność inwestycji uzależniona jest również od umiejętnego ograniczania ryzyka, co wymaga nie tylko ostrożności przy korzystaniu z mechanizmu lewarowania, ale także systematycznego poszerzania posiadanej wiedzy oraz zdobywania praktycznych doświadczeń. Istotne jest także wyłączenie emocji, które nie są dobrym doradcą przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Powinny one bowiem opierać się na rzetelnych analizach i wiarygodnych danych, co wynika z faktu, że inwestowanie w kontrakty CFD nie jest loterią.
Inwestowanie w kontrakty CFD to forma inwestycji, która może przynieść inwestorowi naprawdę atrakcyjne stopy zwrotu. Należy jednak pamiętać, że wiąże się ono z wysokim poziomem ryzyka, które może spowodować, że inwestycja zakończy się bolesnymi stratami.