Wycena przedsiębiorstw - kto się tym zajmuje?

Zdarzają się sytuacje, że właściciele dużych firm, przedsiębiorstw lub korporacji chcą szybko sprzedać swoją działalność lub dowiedzieć się ile jest ona warta w danym momencie. Dlatego też z pomocą przychodzi tu wycena przedsiębiorstw, którą można zamówić. Kto się tym zajmuje? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

1. Cele i funkcje takiego przedsięwzięcia

Cel wyceny jest powiązany z funkcją, do jakich ma być ona przeznaczona. Do podstawowych funkcji należą: informacyjne (dostarczenie uzyskanej wyceny dla potrzeb związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem), doradcza (istotą tej funkcji jest nabycie odpowiednich informacji w związku z przyszłymi transakcjami czy innymi decyzjami zarządu), mediacyjna (to źródło informacji dla przedsiębiorstwa w przypadku zakupu przedsiębiorstwa przez inny podmiot, zaś strony są rozbieżne co do wartości).

Istotną funkcją, jest ponadto funkcja argumentacyjna (dostarcza nam informacje, które dla właściciela przedsiębiorstwa mogą być argumentem w prowadzonych negocjacjach) i ostatnia funkcja – zabezpieczająca (ma na celu uchronić przedsiębiorstwo przed negatywnymi skutkami niedomówień na tle wartości). Wycenę taką stosuje się również na potrzeby właścicieli, którzy nie do końca zawsze zdają sobie sprawę, ile ich firma jest w rzeczywistości warta.

2. Jak wygląda taka wycena?

Wycena przedsiębiorstw to dość skomplikowany i czasochłonny proces. Zajmują się tym między innymi: profesjonalne firmy dokonujące takich wycen oraz biegli z zakresu wyceny przedsiębiorstw czy z zakresu finansów. Osoba dokonująca takiej wyceny musi posiadać wiedzę o firmie oraz branży, w której ona się obraca. Również znajomość rynku jest tu kluczowym elementem do sporządzenia trafnej oceny.

Wycena sporządzana jest na piśmie poprzez dokładną analizę aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa, wzięcie pod uwagę czynników ryzyka działalności, analizę konkurencji rynkowej oraz wzięcie pod uwagę wszystkich prognoz i projektów finansowych.

3. Czy warto wykonać taką wycenę?

Zdecydowanie tak. Wycena przedsiębiorstw może odbywać się na każdym etapie funkcjonowania działalności. Ma na celu ustalenie dokładnej wartości przedsiębiorstwa i w zależności od potrzeb – możliwe jest podjęcie konkretnych działań.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here