Biuro rachunkowe

Osoby, które zakładają swoją firmę stoją przed wieloma najróżniejszymi decyzjami. Jedną z tych pierwszych jest wybór odpowiedniego biura rachunkowego. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań odpowiedniej firmy?

Każda osoba w Polsce prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana do prowadzenia odpowiedniej księgowości. Działania te oczywiście są bardzo dokładnie sprecyzowane w odpowiednich ustawach. W praktyce oznacza to, że osobie, która dopiero stawia pierwsze kroki we wszelkich sprawach związanych z prowadzeniem własnej firmy, może być niezwykle trudno zadbać o wszystkie wymogi prawa w tym zakresie. I właśnie dlatego jedną z pierwszych podejmowanych przez takie osoby decyzji jest często zatrudnienie zewnętrznej firmy księgowej. Jeśli stoisz właśnie przed takim dylematem, to zapewne się zastanawiasz, co mógłbyś zrobić, aby podjąć tę decyzję mądrze.

Jak rozpoznać dobrego księgowego?

Podobnie jak w przypadku poszukiwania każdego innego usługodawcy warto przed podjęciem decyzji o współpracy trochę zastanowić się nad różnymi aspektami. Na co warto zwrócić uwagę? Wiele osób jest zdania, że najlepszym sposobem na znalezienie dobrego fachowca jest szukanie wśród znajomych, którzy już korzystali z tego typu usług – być może znajdziemy kogoś z polecenia. Chociaż oczywiście często jest tak, że jednej osobie dana usługa będzie odpowiadać, a z kolei innej ten poziom jakości może całkowicie nie odpowiadać. Niemniej poszukiwanie opinii wśród znajomych to najczęściej najlepsza opcja. Z drugiej strony jeśli jesteśmy zdani w poszukiwaniach jedynie na samych siebie, to można się posiłkować opiniami publikowanymi w internecie. Chociaż te już trzeba tym bardziej czytać z dystansem, ponieważ niestety w sieci aż roi się od fałszywych pozytywnych opinii kupowanych przez firmy. Często też mogą się zdarzyć nieprawdziwe opinie negatywne publikowane przez złośliwą konkurencję. Niemniej jeśli przyjrzymy się tym opiniom, to zapewne dostrzeżemy także te prawdziwe, które warto brać pod uwagę.

Wiele osób wybierających firmę księgową kieruje się przede wszystkim ceną oferowanych usług i faktycznie takie podejście ma sens, szczególnie, gdy ktoś ma bardzo ograniczone możliwości finansowe. Z drugiej strony warto też pamiętać, że współpraca z księgowym to często nie tylko samo dokonywanie niezbędnych rozliczeń podatkowych, ale także rozmaite konsultacje na temat opłacalności pewnych decyzji w firmie. W ostatnich latach, gdy przepisy podatkowe w Polsce nieustannie są zmieniane, taka pomoc kogoś doświadczonego w temacie księgowości może być nieoceniona. A takie biura księgowe zapewne nie będą nastawione na oferowanie usług po najniższych cenach. Wiele osób mających doświadczenie w prowadzeniu swojej własnej działalności gospodarczej jest zdania, że ogromne znaczenie w jakiejkolwiek współpracy zawsze ma także odpowiedni poziom komunikacji. Warto zwracać na to uwagę już podczas pierwszych rozmów z firmą rachunkową.

Artykuł opracowany przy współpracy z kancelarią rachunkową Everte z Lublina. Firma od lat specjalizuje się w obsłudze księgowej małych oraz średnich firm z całego kraju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here