Dane dobitnie pokazują; bogacimy się. Rozwijająca się gospodarka, bardzo korzystna sytuacja na rynku pracy dla pracownika czy też stabilna sytuacja gospodarcza w kraju to jedne z ważniejszych czynników, które sprawiają, że mamy pieniądze. Coraz większe kwoty odkładane przez Polaków na kontach zmuszają ich do zadania sobie fundamentalnego pytania: co robić z pieniędzmi?
Zakładam oczywiście, że jeśli ktoś stawia sobie takie pytanie odpowiedzią nie będzie raczej konsumpcja. Rozterki takiej osoby będą dotyczyć raczej tego jak skutecznie swoje oszczędności pomnażać i odkładać pulę pieniędzy na przyszłość bądź jakiś konkretny cel.

Więc wracając do pytanie postawionego wcześniej: jak oszczędzać?

Nie ma na to pytanie jednej, dobrej odpowiedzi, z której zadowoleni byliby wszyscy. Potrzeby każdego z nas są indywidualne i dlatego odpowiedzi może być tyle ile zainteresowanych.
Najpopularniejszym sposobem obecnie jest po prostu przechowywanie oszczędności na rachunku bankowym. Jednak takie rozwiązanie nie wydaje się być optymalne gdyż konta bankowe na ogół nie są oprocentowane w związku z czym pieniądze nie generują dodatkowego dochodu. Nawet więcej! Pieniądze nie umieszczone na odpowiednim koncie oszczędnościowym czy lokacie mogą wręcz w dłuższej perspektywie przynosić straty! Jak? Odpowiedź jest prosta: inflacja.

Jeśli inflacja występuje pieniądz traci na wartości wraz z czasem. Warto znaczyć, że inflacja nie jest niczym negatywnym, a celem Narodowego Banku Polskiego jest inflacja na poziomie około 2 procent. Tak więc dobrym pomysłem wydają się wspomniane już konta oszczędnościowe i korzystne lokaty. Obecnie bez problemu możemy znaleźć takie instrumenty finansowe które dadzą nam zysk na poziomie 2 procent w skali roku, a nawet więcej.

Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne gdyż państwo gwarantuje nam zabezpieczenie naszych pieniędzy do kwoty 100 000 euro w każdym banku. Jednak wysokie bezpieczeństwo idzie w parze z niskimi zyskami. Aby je zwiększyć należy zwiększyć ryzyko. Tu pojawiają się kolejne opcje. Obligacje korporacyjne oraz fundusze inwestycyjne. Tu możemy zarobić nawet kilkanaście procent rocznie, ale możemy też nie zarobić nic czy nawet stracić. wszystko zależy od trafności naszego wyboru instrumentu. Podobnie sprawa ma się z inwestowaniem na giełdzie. Tu zyski mogą być naprawdę wysokie ale idą one w parze z jeszcze wyższym ryzykiem.
Myślę, że jednak optymalnym wyborem w oszczędzaniu będzie stworzenie własnego portfela z różnymi instrumentami finansowymi. To pomoże ograniczyć ryzyko i umożliwi stosunkowo wysokie zyski.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here