górnictwo

Zawód górnika kojarzy nam się jedynie z osobą, która wydobywa węgiel kamienny. Wiadome jest, że przyszłość Polski wiąże się z odejściem od wydobywania węgla kamiennego. Dlatego wiele młodych osób, stojących przed wyborem zawodu zadaje sobie pytanie – czy warto jeszcze iść do pracy w górnictwie?

Zacznijmy od tego, kim w ogóle jest górnik i jak wygląda jego praca. Jak podaje Wikipedia – w szerokim znaczeniu jest to każdy pracownik zakładu górniczego, czyli kopalni. Natomiast w znaczeniu nieco okrojonym, górnikiem można nazwać każda osobę wykwalifikowaną, której głównym zadaniem jest urabianie kopaliny (tak zwany rębacz). Nie podlega dyskusji, że zawód górnika jest zdecydowanie niebezpiecznym zawodem. Największe zagrożenie, bowiem mogące doprowadzić do śmierci, niesie za sobą natura. Stoją za tym trzęsienia i tąpnięcia. W ich wyniku może dojść do oderwania skały, a owa skała może przygnieść pracownika kopalni, zmiażdżyć mu nogę bądź uwięzić, nawet na kilka dni.

Drugim zagrożeniem jest bez wątpienia obecność różnego rodzaju pyłków, unoszących się pod ziemią. Pyłki te, przy długotrwałym ich wdychaniu, są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, a w konsekwencji życia. Zagrażać życiu może również intensywny wysiłek, który jest nieodłącznym elementem pracy górników. Poza zagrożeniami dla zdrowia fizycznego, możemy wyróżnić również niebezpieczeństwo dla zdrowia psychicznego. Długie godziny pod ziemią, w wielu przypadkach praca w nocy i odsypianie w dzień – te czynniki mogą prowadzić do złego samopoczucia, a z upływem czasu nawet do zaburzeń psychicznych. Źle na psychikę wpływa również możliwy stres, związany z niebezpieczeństwem pracy. Dlatego górnik musi być nie tylko zdrowy psychicznie, ale również odważny i odporny na stres.

Sprawdź też https://www.bankier.pl/wiadomosc/Praca-w-gornictwie-Czy-jeszcze-warto-8193648.html

Ile zarabia górnik w Polsce?

Zacznijmy od wysokości pensji. Ile zarabia górnik w Polsce? Jest to kwestia dość indywidualna – zależy od stanowiska oraz od tego, czy dana osoba podejmuje się pracy na przykład w sobotę bądź w niedzielę. Mimo to średnia wartość zarobków pracowników w branży górnictwa wynosi więcej niż przedstawicieli większości zawodów. Według danych, sporządzonych przez Główny Urząd Statystyczny, średnie wynagrodzenie górników w roku 2020 wynosiło około 14951 złotych brutto. Jest to średnia z grudnia, należy więc zauważyć, że w poprzednich miesiącach zarobki te były znacznie niższe – okrojone o trzynastkę oraz inne dodatki. Dla przykładu w kolejnym miesiącu – styczniu 2021 roku – średnia wysokość pensji górników wynosiła około 7,5 tysiąca złotych, co daje wynik pensji 2 razy niższej w porównaniu do ostatniego miesiąca poprzedniego roku. Mimo to zarobki w branży górnictwa są postrzegane za bardzo zadowalające.

Obecna sytuacja na świecie, jaką jest pandemia COVID-19 wpłynęła na każdy aspekt naszych żyć. Zmieniła ona również rynek pracy w Polsce, przyczyniła się do dużego kryzysu wielu branż, inne zaś dzięki niej rozwinęły swoje skrzydła. A jak wygląda górnictwo w trakcie pandemii? Niestety w tym przypadku możemy zauważyć jedynie negatywne skutki, spowodowane pandemią. Agencja Rozwoju Przemysłu w Katowicach podaje, że w maju 2020 roku wyprodukowano 3,2 miliona ton węgla kamiennego, sprzedano natomiast 3,5 miliona ton. Dla porównania, w marcu tego samego roku było to 5 milionów ton wyprodukowanego węgla, natomiast w kwietniu – 4,2 miliona ton. Główną przyczyną owego spadku produkcji węgla była pandemia. Przez nią bowiem wiele górników wykazywało niedyspozycję do pracy, a kopalnie zawieszały swoją działalność z uwagi na ogniska zakażeń wirusem COVID-19. W czerwcu 2020 roku takich przypadków zawieszenia działalności kopalni, odnotowano aż 12. Sytuacja poprawiła się w czerwcu tego samego roku, bowiem produkcja nieco wzrosła – było to nieco ponad 600 tysięcy ton więcej względem kryzysowego miesiąca – maja. W lipcu sytuacja poprawiła się jeszcze bardziej – odnotowano produkcję węgla w ilości 5 milionów ton. Na kryzys w produkcji węgla wpłynęły również mniejsza produkcja energii elektrycznej oraz wysokość opłat za emisję CO2. Sytuację branży górniczej podczas pandemii można więc nazwać trudną oraz niepewną.

Zważając na te aspekty, czy warto jeszcze iść do pracy w górnictwie? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Z pewnością aspektem niezwykle zachęcającym są zarobki. Są one wysokie i dla znacznej większości poszukujących pracę – zadowalające. Do podjęcia tej pracy zniechęca jednak trudność jej wykonywania, bowiem jest to bardzo intensywny wysiłek dla organizmu. W świetle pandemii jednak zawód jakim jest górnik wydaje się być dużo mniej zachęcający. Pewne jest, że w przeciągu najbliższych dziesięcioleci wszystkie kopalnie zostaną zlikwidowane bądź wygasną. Nie jest to jednak bardzo niedaleka przyszłość. Natomiast na chwilę obecną, praca w branży górniczej wydaje się być bardzo niepewna. Jest to zniechęcające dla osób, poszukujących pracy na długo, ale nie ma znaczenia dla tych, którzy z zawodem górnika nie planują wiązać dalekiej przyszłości. Dlatego na pytanie, czy warto jeszcze iść do pracy w górnictwie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here