Automatyczne oszczędzanie przy okazji – jak to się robi?

0
1696

To prawda, że oszczędzanie jest trudne – wymaga od nas konsekwentności i regularności. Jednak dzięki wyrobieniu sobie nawyku odkładania nawet drobnych kwot, będziesz mógł zbudować poduszkę finansową, która pozwoli na realizację wielu dotąd nierealnych planów.

Jeśli w końcu przekonałeś się do oszczędzania, ale nie wiesz jeszcze, jak się do tego zabrać – a to brakuje ci chęci i motywacji, a może i czasu, to automatyczne kumulowanie wolnych środków pozwoli na przezwyciężenie tych przeszkód. W razie potrzeby uzyskania dodatkowych środków na realizację długo odkładanych planów możesz skorzystać też z oferty portali pożyczkowych, np. Smartpozyczka.pl. Dzięki temu nie będziesz musiał czekać na spełnienie marzeń aż do czasu uzbierania całej kwoty potrzebnej do spełnienia marzeń.

Automatyczne oszczędzanie dla każdego

Metoda oszczędzania przy okazji jest coraz popularniejsza wśród Polaków. Jej założeniem jest odkładanie drobnych kwot do skarbonki, ale w wersji bezgotówkowej. Chodzi o to, że przy okazji zakupów lub innych transakcjach, których dokonuje się przy użyciu karty płatniczej, drobne sumy z konta będą przesyłane na oprocentowany rachunek oszczędnościowy. Jest to taka wirtualna automatyczna skarbonka, która dostępna jest m.in. w mBanku, ING Banku Śląskim czy PKO BP.

Oszczędzaj mimochodem

Metody automatycznego oszczędzania w zależności od banku mogą różnić się między sobą. Mogą polegać na:

  • pobraniu od kwoty każdej płatności sumy wynoszącej np. 1% kwoty transakcji, a następnie przelaniu tej sumy na wyznaczone konto oszczędnościowe,
  • pobieraniu stałej, określonej kwoty podczas każdej transakcji kartą płatniczą i przelewaniu jej na konto oszczędnościowe,
  • zaokrąglaniu w górę do pełnych złotych sumy transakcji, za którą płaci się kartą płatniczą, a następnie przelewaniu na rachunek oszczędnościowy środków, które są różnicą pomiędzy kwotą transakcji a potrąceniem z konta.

W praktyce te 3 zasady odnoszą się do jednego – odkładania gotówki przy okazji zwykłych i codziennych transakcji dokonywanych kartą. Wystarczy tylko, że wybierzesz odpowiedni dla siebie sposób i zaczniesz kumulować swoje środki!

Czy oszczędzanie przy okazji się opłaca?

Jak najbardziej! Lepiej odkładać niewielkie sumy, niż nie robić tego w ogóle. Tym bardziej, że nie musisz tak naprawdę robić nic szczególnego, bo cały proces przebiega automatycznie. Robisz zakupy, idziesz do fryzjera albo do restauracji czy tankujesz auto, a pieniądze same trafiają do wirtualnego portfela. Co więcej, rezultaty będą widoczne bardzo szybko, a egzotyczna wycieczka, na którą do tej pory nie było ciebie stać, będzie w zasięgu ręki i portfela. I to bez ćwiczenia silnej woli i skrzętnego zarządzania budżetem domowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here