studia pielęgniarskie

Studia medyczne należą chyba do najcięższych studiów. Są one związane z koniecznością przyswojenia ogromnej ilości informacji teoretycznych. To jednak nie wszystko – zdobyte informacje teoretyczne trzeba wykorzystywać w praktyce. Trzeba spędzić wiele godzin w przychodniach i szpitalach.

Wszystko to oczywiście nieodpłatnie w ramach studenckich praktyk. Tego typu ułożenie harmonogramu studiów z pewnością ma na celu między innymi sprawdzenie kto naprawdę nadaje się do tego zawodu. Osoby które nie mają w sobie wystarczająco dużo determinacji, aby chodzić na wszystkie praktyki i zaliczać wszystkie przedmioty praktyczne z pewnością nie będą dobrze odnajdywać się w zawodzie.

Do pracy lekarza potrzebne jest powołanie a nie tylko mądry umysł

Lekarz w każdej sekundzie swojej pracy bierze odpowiedzialność za ludzkie życie a jedna zła decyzja może zabić pacjenta a przy okazji zniszczyć całą karierę lekarza. Studia pielęgniarskie tak samo jak studia lekarskie absolutnie nie należą do łatwych. Pielęgniarki bardzo często w swojej pracy spotykają się z niezadowoleniem i nieuzasadnioną agresją ze strony pacjentów. Jest to bardzo przykre ponieważ pielęgniarki pracują bardzo ciężko a za swoją pracę nie są odpowiednio wynagradzane finansowo.

Dodatkowo często muszą zmagać się z docinkami ze strony pacjentów i lekarzy. Lekarze często nie doceniają pracy pielęgniarek. Z podobnymi szykanami czasami spotykają się położne. Studia na kierunku położnictwo również uznawane są za bardzo trudne. Położna towarzyszy kobiecie w jednej z najpiękniejszych ale też najtrudniejszych chwil życia.

młoda pielęgniarka

Położna bierze na siebie odpowiedzialność za życie kobiety oraz rodzącego się dziecka. Położnictwo jest taką dziedziną medycyny gdzie absolutnie niczego nie można przewidzieć i poród który do tej pory postępował prawidłowo w jednej sekundzie może stać się porodem zagrażającym matce i dziecku. Czasami kryzysowa sytuacja występuje ni stąd ni zowąd. Trzeba natychmiast uspokoić rodzącą kobietę, zawołać lekarza i działać zgodnie z procedurami. Czasami wykonanie cesarskiego cięcia ratuje życie dziecka i kobiety. Zawód położnej jest zatem niezwykle obciążający psychicznie.

Chociaż sytuacje kryzysowe w położnictwie nie muszą być winą położnej to zazwyczaj ona jest obwiniona o ich wystąpienie. Rodzice i bliscy rodzącej kobiety najczęściej obwiniają właśnie położną, że nie dopilnowała swoich obowiązków. Studia pielęgniarskie mają za zadanie przygotować przyszłą pielęgniarkę do swojej jednak w praktyce wcale nie jest to takie proste. Pielęgniarka może poznać podstawy robienia zastrzyków czy pobieranie krwi jednakże i tak wszystkiego będzie uczyć się w praktyce podczas swojej pierwszej pracy. To dopiero piersi prawdziwi pacjenci nauczą ją pracy w pielęgniarstwie.

W zawodach medycznych niezwykle ważna jest empatia

A tego chyba nie można nauczyć się na żadnych studiach. Jednakże nad empatią można popracować. Jeżeli ktoś jest z natury niemiły dla ludzi, powinien przed rozpoczęciem studiów medycznych przemyśleć swoje zachowanie. Można także skończyć medycynę i nie pracować z ludźmi, zamiast tego wybrać karierę naukową. Dzięki temu osoba, która nie ma predyspozycji do pracy z pacjentami, będzie mogła spełniać się naukowo. Wybierając jakikolwiek kierunek medyczny trzeba zastanowić się jak ma wyglądać nasza przyszła praca. Trzeba być świadomym tego, że być może będziemy zmuszeni pracować w systemie zmianowym, również w nocy.

pielęgniarka

Jeżeli kategorycznie odrzucamy możliwość pracy w nocy będziemy mieli mniej ofert pracy do wyboru. Pielęgniarka może jednak szukać pracy na przykład w przychodniach gdzie pracuje się od poniedziałku do piątku w standardowych godzinach. Również lekarz może zrezygnować z pracy w szpitalu i przyjmować tylko w przychodni bądź w gabinecie prywatnym. Niektórzy jednak twierdzą, że sensem medycyny jest tylko i wyłącznie praca w szpitalu, pod presją czasu. Wiele osób pochopnie podejmuje studia medyczne czy też studia położnicze albo pielęgniarskie nie zastanawiając się właściwie nad swoją karierą w przyszłości.

To błąd jednakże każdy ma do niego prawo. Życie zweryfikuje nasze wybory. Czasami ktoś latam i walczy o dostanie się na studia medyczne. W przyszłości później bywa różnie. Część studentów pomyliła swoje powołanie. Część natomiast będzie wspaniałymi lekarzami, którzy każdego dnia będą z empatią i zaangażowaniem odnosić się do swoich pacjentów i z całych sił walczyć o ich zdrowie i życie. Dlatego właśnie każdemu warto dać szansę i prawo do studiowania medycyny, w ramach limitów przyjęć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here