studia ekonomiczne, biznes

Zdając egzamin dojrzałości musimy stanąć przed trudnym wyborem dotyczącym naszego zawodowego życia. Jest to bardzo poważna decyzja, która rzutuje na nasz dalszy rozwój. W zależności od zainteresowań oraz umiejętności mamy do wyboru różne kierunki studiów. Bardzo popularnym i przyszłościowym kierunkiem jest ekonomia.

Jeśli dobrze czujemy się w takich przedmiotach jak matematyka, rachunkowość czy statystyka, powinniśmy się zastanowić czy nie będzie to właściwy wybór. Musimy również posiadać analityczny umysł, być skrupulatni oraz sumienni. Ekonomię możemy studiować w trybie dziennym oraz zaocznym. Do wyboru mamy takie uczelnie jak : uniwersytet, politechnika czy studia prywatne.

W jakim zawodzie może pracować ekonomista?

Na absolwenta czeka wiele ścieżek kariery. Wiedza ekonomiczna przydaje się w takich zawodach jak: agent ubezpieczeniowy, rzeczoznawca, doradca finansowy, inspektor kontroli skarbowej czy nawet makler giełdowy. Dlatego też pracę przyszły ekonomista bez najmniejszego kłopotu znajdzie w korporacjach finansowych, bankach, urzędach i instytucjach państwowych.

Jednym z bardziej szanowanych i pożądanych zawodów po ekonomi jest biegły rewident. Do obowiązków rewidenta należy m.in. nadzór nad prawidłową rachunkowością w firmie, przeprowadzanie kontroli wewnętrznej oraz rewizji ksiąg handlowych. Zajmuje się on oceną poprawności formalnej i merytorycznej systemu ewidencji finansowej firmy. Aby zostać biegłym rewidentem należy po ukończeniu studiów zdać stosowny egzamin oraz zarejestrować się w Krajowej Izbie Biegłych Rewidentów.

Kolejną możliwością jaką dają nam studia ekonomiczne jest zawód księgowego. Księgowy wykonuje czynności m.in. związane z księgowaniem operacji finansowych, sporządza zeznania roczne, oblicza i rozlicza wszystkie należne podatki oraz czuwa nad realnością sald. Najczęstsze wymagania wobec przyszłego księgowego oprócz wykształcenia ekonomicznego to znajomość programów finansowo-księgowych, języka angielskiego bądź niemieckiego, a na wyższych szczeblach posiadanie międzynarodowego certyfikatu.

Po studiach ekonomicznych możemy również zostać agentem ubezpieczeniowym

Ta opcja daje spore możliwości finansowe przy dużej ilości klientów. Agent zajmuje się przygotowywaniem najkorzystniejszych ofert ubezpieczeniowych dla firm oraz klientów indywidualnych. Jest połączeniem klienta z ubezpieczalnią. Negocjuje on stawki proponuje najlepsze dla nas rozwiązania.

Zajmuje się ubezpieczaniami majątku takimi jak np. dom, mieszkanie oraz ubezpieczeniami pojazdów czy polisami na życie. Agent ubezpieczeniowy zazwyczaj prowadzi własną działalność. Aby nim zostać, należy uzyskać wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych oraz zdać egzamin w danej firmie ubezpieczeniowej. Zawód ten wymaga ciągłego doszkalania z zakresu dialogu i sprzedaży.

studia

Biuro Rachunkowe

Nie każda firma ma księgowość w miejscu swojej działalności. Niektórym wygodniej i co najważniejsze taniej jest podpisać umowę z wybranym biurem rachunkowym. Naszym zadaniem będzie czuwać nad prawidłowym księgowaniem oraz rozliczaniem dokumentów finansowych danej firmy. Wszystko co związane z podatkami oraz sprawami finansowymi leży po naszej stronie. Posiadając taką działalność możemy zawrzeć umowy z kilkoma podmiotami. Naszym zadaniem będzie doradztwo podatkowe i finansowe.

Bank

W banku absolwent ekonomii jest pożądany na każdym stanowisku. Możemy zacząć od obsługi klienta, polegającej najczęściej na doradztwie, zakładaniu kont czy też operacjach kasowych. W dziale udzielania kredytów, znajdziemy pracę na stanowisku analityka. Będziemy szacować ryzyko kredytowe przy udzielaniu pożyczek. Na wyższych szczeblach, jeśli spełnimy odpowiednie warunki, czeka na nas stanowisko kierownika czy też dyrektora finansowego.

Na jakie zarobki może liczyć absolwent studiów ekonomicznych?

studia ekonomiczne

Tak jak prawie w każdym zawodzie, wynagrodzenie zależy przede wszystkim od stanowiska i doświadczenia. Jednym z lepiej opłacanych zawodów jest biegły rewident. Doświadczony rewident potrafi zarobić ok. 10 000 zł na przeprowadzeniu jednego audytu dla firmy. Księgowa w zależności od wielkości firmy potrafi zarobić średnio ok. 5 000 zł miesięcznie. Przy pracy agenta ubezpieczeniowego nasze wynagrodzenie zależne będzie od ilości klientów i firm, które posiadamy.

Zatrudniając się w banku możemy liczyć na stawkę średnio ok. 2 500 zł miesięcznie przy obsłudze klienta do 10 000 zł na stanowiskach kierowniczych. Jeśli możemy pochwalić się dobrą znajomością języka, warto poszukać pracy w korporacji zagranicznej. Na pewno zapewni nam ona godziwe wynagrodzenie.
Branża finansowa oraz bankowa są jednymi z najprężniejszych rozwijających się sektorów na rynku. Zaraz po branży IT są one źródłem największych zarobków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here