w szkole

Studia pedagogiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczniów kończących szkoły średnie zarówno o profilach biologiczno-chemicznych, jak i humanistycznych. Najczęściej do rekrutacji wymagane są takie przedmioty jak język polski i język angielski, czasami także inne w zależności od konkretnej uczelni – szkoły wyższe cieszą się bowiem sporą autonomią w porównaniu np. do szkół średnich i mogą często wyznaczać swoje własne standardy, których wymagają od kandydatów na studia na swoich wydziałach.

Studia pedagogiczne są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych spośród wszystkich kierunków w Polsce

Według najnowszych danych podanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2018/2019 na kierunku pedagogika studia podjęło w skali całego kraju 12 190 studentów, co plasuje ten przedmiot na dziewiątym miejscu pod względem popularności w Polsce. Dzieje się tak z powodu, że jest on bardzo uniwersalny i daje szerokie możliwości do pracy z dziećmi w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz różnych innych instytucji.

W niektórych miastach, w których silnie rozwijają się podmiejskie osiedla cały czas panują deficyty wśród pracowników szkół i przedszkoli. W takich miejscach osoby, które ukończyły pedagogikę są jak najbardziej mile widziane, zwłaszcza jeśli oprócz ukończonych studiów mają również uprawnienia do nauki któregoś z przedmiotów objętych programem nauczania. Warto bowiem zaznaczyć, że na pedagogice bardzo dużą rolę odgrywa samo zrozumienie funkcjonowania umysłów młodych osób i sposobu postępowania z nimi, aczkolwiek nie nabywa się merytorycznej wiedzy z ewentualnych dziedzin, których można później nauczać w szkole.

Co ciekawe jednak w ostatnich czasach myślenie o zawodzie pedagoga w dużym stopniu ewoluuje. Coraz częściej nie zajmują się oni już tylko pracą z dziećmi i młodzieżą w szkołach lub specjalistycznych poradniach. Mogą prowadzić zajęcia również w domach starców lub w innych instytucjach, których celem jest pomoc osobom dorosłym. To, co będzie się robić po studiach pedagogicznych zależy obecnie głównie od obranej specjalizacji.

biblioteka

Warto więc głęboko przemyśleć tego typu wyboru już od początku studiów, aby później nie czuć się rozczarowanym czy zniechęconym. Interesować się można także dodatkowymi kursami i szkoleniami, które bardzo często pomagają pedagogom zyskać dodatkowe uprawnienia, które wzmacniają ich pozycje na rynku pracy i powodują, że CV staje się odpowiednio bogatsze, a większa ilość firm będzie skłonna zatrudnić danego kandydata.

Pedagogika jest oczywiście bardzo ważnym elementem studiów na innych kierunkach dla wszystkim, którzy wybierają specjalizację nauczycielską np. na filologii angielskiej czy każdej innej, filologii polskiej, historii, chemii, matematyce itd. Nauka ta pomaga rozumieć drugiego człowieka i uczy pracy z drugą osobą, tak aby była ona jak najbardziej efektywna i obustronnie zadowalająca.

Studenci pedagogiki mogą zresztą wykorzystać swoje wiedzę i przeprowadzać właśnie szkolenia z tej dziedziny dla przyszłych nauczycieli lub tych, którzy w czasie wykonywania zawodu chcą nabyć nową dawkę wiedzy w tym temacie. Nigdy bowiem nie jest za późno na doskonalenie zawodowe i stawanie się coraz lepszym w wybranej przez siebie specjalizacji na rynku pracy.

Według najnowszego rankingu Perspektyw studia pedagogiczne najefektywniej prowadzone są na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jednostka ta ostatnia świętowała swoje dwudzieste piąte urodziny, a sukcesy edukacyjne zbiera dzięki wielkiemu zaangażowaniu lokalnego personelu i władz uczelni. Poznański wydział ma także do dyspozycji nowoczesny, zmodernizowany budynek wyposażony we wszystkie możliwe w dzisiejszym świecie pomoce naukowe.

studia pedagogiczne

Na drugim miejscu w rankingu jest Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego, natomiast na trzecim Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obie placówki prestiż wypracowały przez długie lata skutecznego nauczania swoich studentów na wielu kierunkach i dzisiaj nie muszą już specjalnie udowadniać swojej jakości.

Kierunek pedagogika specjalna również najlepszy jest według Perspektyw w Poznaniu. Na drugim miejscu pojawia się jednak najlepsza w tym zakresie specjalistyczna uczelnia w stolicy, a mianowicie Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Podium dopełnia Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Pedagogika specjalna jest szczególnym kierunkiem, który wymaga naprawdę wyjątkowej misji i poświęcenia dla tych, których los ukarał rozmaitymi niepełnosprawnościami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here