studia online

Kojarzenie nauki na uczelni z salą wykładową z krzesłami ustawionymi jak w amfiteatrze, przestronnymi nowoczesnymi laboratoriami, tętniącymi gwarem campusami to obraz prawidłowy, zgodny z rzeczywistością. Jednak dość liczna grupa osób legitymujących się dyplomem ukończenia uczelni większości tych miejsc na swojej uczelni nigdy nie widziała. I nie chodzi tu o studiujących w systemie eksternistycznym czy indywidualnym – oni z uczelnią kontakt jednak dość często mają. To współcześni e-studenci otoczeni nowoczesną technologią nie muszą wychodzić z domu, aby ukończyć studia.

Dla osób pracujących i mieszkających daleko od ośrodków akademickich, obciążonych licznymi obowiązkami rodzinnymi, matek wychowujących dzieci, osób ciężko chorych studia internetowe są doskonałym i tanim sposobem na zdobycie upragnionego wykształcenia wyższego. Ponadto, jeśli ktoś ma więcej czasu i jest pracowity, można bez problemu studiować jednocześnie na kilku uczelniach i różnych kierunkach. Zrobienie dyplomu trzech czy czterech uczelni w trzy lata jest jak najbardziej realne.

Czy każdy może zostać e-żakiem?

Nie, nie każdy, ponieważ specyfika niektórych uczelni i kierunków uniemożliwia zdobywanie wiedzy na odległość. Każdy zawód, którego zdobycie wymaga podbudowy teoretycznej popartej działaniami praktycznymi wyklucza studia online. Dla dobra naszego oraz przyszłych pokoleń lepiej będzie, jeśli lekarze medycyny, dentyści, weterynarze zaliczą długie 12 lub 11 semestrów studiów stacjonarnych z ogromną ilością zając laboratoryjnych, niż gdyby mieli stawiać diagnozy korzystając z usług Doktora Google.

Studia online to już nie jest eksperyment dydaktyczny. Wiele uczelni zbudowało i uruchomiło nowoczesne platformy e-learningowe, za pośrednictwem których można realizować dowolny stopień i rodzaj studiów, a każdy kolejny rok akademicki to dodanie do oferty kolejnego kierunku czy specjalności.

Jak odbywa się nauka online?

studia

Każdy student ma swoje konto na platformie. Aby się z nim połączyć trzeba mieć tablet, komputer, telefon i dostęp do Internetu. Nie ma żadnych ograniczeń czasowych – uczelnie wirtualne „otwarte” są całą dobę. W czasie dla siebie dogodnym korzystający z usługi e-learningu może połączyć się z uczelnią, skorzystać z zasobów biblioteki, pobrać materiały dydaktyczne, które przygotowali dla niego wykładowcy. W dowolnym momencie może rozwiązać test zaliczeniowy, napisać pracę kontrolną czy kolokwium, albo przesłać semestralną pracę, która może nawet zastąpić egzamin w tradycyjnej formie.

Student internetowej szkoły wyższej nie jest pozostawiony sam sobie. Nad prawidłowością procesu studiowania czuwa przydzielony każdemu studentowi e-kierownik studiów. Jego zadaniem jest sprawdzanie postępów, kontrolowanie dotrzymywania terminów, reprezentowanie studenta wobec uczelni.

Studenci mogą również korzystać z pomocy konsultantów naukowych. Wszelkie zapytania dotyczące materiałów dydaktycznych, pisanych prac czy jakiekolwiek dylematy naukowe są przez nich wyjaśniane w formie mejlowej, lub bezpośrednio za pomocą komunikatora na platformie. Studenci chętnie korzystają również z tematycznych forów, gdzie znajdują odpowiedzi na liczne pytania albo dzielą się swoimi doświadczeniami.

Dla kierunków studiów, które zgodnie z przepisami o standardach zawodowych, wymagają odbycia praktyk zawodowych organizuje się studia online o charakterze hybrydowym. To połączenie e-studiów z realną praktyką w zakładzie pracy, firmie, szkole, urzędzie jest również bardzo atrakcyjne dla wszystkich tych, którzy mogą studiować jedynie na odległość. Miejsce na odbycie praktyki można znaleźć blisko domu, a uczelnia otrzymuje potwierdzający zaliczenie praktyki dokument.

studia przez internet

Takie studia hybrydowe są przyszłością dla studiów dualnych. To nowy rodzaj studiów, które łączą teoretyczną część studiowania z praktyką zawodową. Kierunki dualne przewidują dla studentów plan zajęć, według którego dwa dni pracują, a trzy dni mają zajęcia na uczelni. Te trzy dni „uczelniane” można realizować bez problemu na e-platformie.

Spośród wszystkich rodzajów studiów do organizowania nauki na odległość najbardziej nadają się studia podyplomowe. Ten szczególny rodzaj studiów nie zmienia poziomu wykształcenia. Studia podyplomowe zmieniają kwalifikacje zawodowe. Dzięki nim uzyskuje się świadectwa i certyfikaty uprawniające do pracy w nowym zawodzie lub do zajmowania innego stanowiska.

Większość podyplomówek uczelnie prowadzą w formie trzy lub czterosemestralnych studiów niestacjonarnych. Dwudniowe zjazdy odbywane co dwa tygodnie są dla niektórych zbyt kłopotliwe i często zbyt drogie. Dzięki studiom przez Internet można znacznie obniżyć koszty studiowania oraz skrócić czas potrzebny na uzyskanie świadectwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here