krakow

Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce liczące sobie 760 tysięcy mieszkańców znane z bardzo bogatej historii i niebagatelnego wpływu na dzieje całego kraju. Przez około pół wieku miasto było stolicą Polski, dopiero w 1606 roku ustępując Warszawie.

Do dzisiaj jest podstawowym ośrodkiem kulturalnym i głównym celem turystycznym nie tylko Polaków, ale także większości zwiedzających nasz kraj obcokrajowców. Usiana ważnymi zabytkami krakowska Starówka wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto było również w swojej historii Europejską Stolicą Kultury.

Jeżeli chodzi o studia – Kraków może pochwalić się wielkimi tradycjami dzięki pierwszej w Polsce, a drugiej w Europie Środkowo-Wschodniej uczelni wyższej – Akademii Krakowskiej założonej przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Uczelnia wzorowana była na najświetniejszych wówczas uczelniach włoskich, które wyznaczały jakość szkolnictwa europejskiego i stawały się często miejscem podróży ambitnych ludzi znad Wisły. Teraz jednak Polska zyskała swój własny ośrodek akademicki.

Uczenia była zorganizowana w sposób interesujący: całkowitą władzę nad studentami w każdych sprawach (także typowo karnych) miał rektor. Mieszkali oni w stołecznym Krakowie, a głównym miejscem, gdzie uczęszczali na wykłady była dostosowana do celów edukacyjnych kamienica dzisiaj nosząca nazwę Collegium Maius. W czasie rządów Ludwika Węgierskiego uczelnia upadła, aczkolwiek gruntownie ją odnowiono w roku 1400 za pieniądze przepisane akademii przez Jadwigę Andegaweńską w testamencie. Początkowo uczelnia liczyła sobie 11 katedr: pięć prawa rzymskiego, trzy prawa kanonicznego, dwie medycyny oraz jedną sztuk wyzwolonych.

studenci

Widać więc na jakich dziedzinach koncentrował się król Kazimierz i kogo chciał kształcić: przyszłe elity, które dadzą szansę dalszego wprowadzania na ziemie polskie kodyfikacji i uporządkowanego, sprawiedliwego prawa. W XV wieku dodano wydział teologiczny, a także pierwszy w Europie oddzielny wydział matematyczny i astronomiczny. Uniwersytet rozkwitł i dał Polsce pierwszych ważnych profesorów z karierami naukowymi na poziomie europejskim – mowa chociażby o Stanisławie ze Skarbimierza, Pawle Włodkowicu. Na uczelni uczył się wielki polski astronom Mikołaj Kopernik i niezwykle utalentowany poeta Jan Kochanowski, dumy renesansu w naszym kraju.

Losy uniwersytetu w wiekach następnych były zawiłe, a na wiele lat uczelnia dawny prestiż utraciła. W odrodzonym państwie polskim na nowo zajęła jednak czołową pozycję w nauczaniu nowych pokoleń i ma ją po dziś dzień. W publikowanych obecnie rankingach Uniwersytet Jagielloński rywalizuje godnie ze stołecznym Uniwersytetem Warszawskim pod względem poziomu nauczania. Główny kampus położony jest na terenie Starego Miasta, między innymi Wydział Prawa i Administracji znajduje się w pięknym, neogotyckim budynku Collegium Novum położonym w bliskości krakowskich plant.

Studenci mogą napawać się pięknem historycznych budynków, które świadczą najlepiej o bogatych tradycjach uniwersyteckich w tym mieście. Kraków stawia jednak na nowoczesność: począwszy od początku XXI wieku zbudowano nowy kampus na Ruczaju. Jest to cały kompleks nowoczesnych budynków uniwersyteckich, które mieszczą wydziały poświęcone raczej dziedzinom ścisłym, które szczególnie potrzebują zmodernizowanych warunków do nauczania.

studia - krakow

Miejsce jest dogodnie połączone z centrum Krakowa komunikacją autobusową, a całość przypomina najświetniejsze kampusy na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób Uniwersytet Jagielloński wyznacza nowy poziom szkolnictwa w Polsce i śmiało może uchodzić nie tylko za najstarszy, ale też jeden z najbardziej nowoczesnych ośrodków akademickich w Polsce.

W latach 2003-2005 na ulicy Krupniczej w Krakowie wybudowano również monumentalne Auditorium Maximum, czyli budynek zawierający w sobie salę wykładową mogącą pomieścić około tysiąca osób. Tak duży budynek jest swego rodzaju koniecznością dla rozwiniętych uniwersytetów, które chcą organizować spektakularne i wielkie konferencje naukowe dla sporego grona odbiorców. Z pewnością waga takich inwestycji wpływa na dobre postrzeganie Krakowa na arenie międzynarodowej.

W 1993 roku do Uniwersytetu Jagiellońskiego włączono organizacyjnie Collegium Medicum, najlepszą obecnie szkołę wyższą medyczną w Polsce. Trzy wydziały należące do Collegium Medicum położone są w lekkim oddaleniu od centrum miasta, a także uległy rozproszeniu. Uczelnia zachowuje jednak czołową pozycję w rankingach i znana jest z kształcenia najlepszej kadry lekarskiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here