studia - kierunki

Decyzja o wyborze studiów wyższych związana jest z reguły z wybraniem przyszłego zawodu. Czy aby na pewno każdy wykonywany zawód wymaga ukończenia ściśle przypisanego do niego kierunku studiów? Są zawody, których wykonywanie zawsze uzależnione jest od posiadania dyplomu określonego typu uczelni.

Nie można zostać prawnikiem po studiach na politechnice, a magister historii na pewno nie może wykonywać zawodu lekarza. Przynajmniej legalnie. Czy jednak specjalista od technologii informacyjnych musi ukończyć studia na kierunku informatyka? Jeśli jest dobrym specjalistą w swojej dziedzinie, to dostanie pracę wszędzie i zarobi pieniądze, o jakich większość magistrów kierunków humanistycznych może tylko pomarzyć.

Co istotne – rozpoczynający studia młodzi ludzie nie mają dokładnej orientacji w potrzebach rynku pracy. Kierując się zainteresowaniami, marzeniami, tradycjami rodzinnymi, namowami kolegów wybierają studia, nie wiedząc jaki zawód po nich można wykonywać, a jeśli nawet mają pomysł na zawód, to często okazuje się, że brak jest miejsc pracy dla tej profesji albo zarobki są na poziomie zbyt małym, żeby żyć dostatnio.

Dla podejmujących studia – kierunki, jak drogowskazy wskazują cel, ale nie informują, czy będziemy z osiągnięcia celu zadowoleni. Aby studia dały nam szansę nie tylko na spełnienie marzeń, zaspokojenie zainteresowań, ale też były solidnym fundamentem do budowy kariery zawodowej, warto poznać dokładniej aktualne potrzeby rynku pracy, oczekiwania pracodawców, a następnie dopiero wybrać kierunek i specjalizację.
W Polsce oraz w większości państw Europy największe zapotrzebowanie jest w tej chwili na pracowników w następujących branżach:

Informatyka

informatyka

Informatycy rozchwytywani są przez pracodawców niemal jak gorące bułeczki. Informatyk znający biegle języki obce ma wszelkie szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy nie tylko w całej Europie, ale w większości państw świata. I można być pewnym, że rozwój nowoczesnych technologii informacyjnych tego trendu nie odwróci, a raczej wzmocni.
Tuż po studiach informatycznych I stopnia (licencjat lub inżynier informatyk) młody człowiek może dostać stanowisko młodszego programisty z miesięcznym wynagrodzeniem około 6 tys. brutto. Jeśli trafi do dobrej korporacji do tego dostanie dodatkowo bogaty pakiet socjalny.

Awans na stanowisko programisty może zarobki nawet podwoić. Na stanowisku starszego programisty, menedżera IT lub dyrektora IT zarobki miesięczne w Polsce sięgają 20 tys., a w przypadkach bogatych firm znacznie je przekraczają.
Informatykę można studiować na kilkuset uczelniach w Polsce. Zarówno studia I jak i II stopnia, w formie stacjonarnej, niestacjonarnej, wieczorowo. Zainteresowanie kierunkiem jest spore, ale nie wszyscy dają sobie na tych studiach radę. Programowanie komputera nie może być mylone z obsługiwaniem tego sprzętu, dlatego wybitnymi specjalistami od IT zostają tylko najlepsi.

Finanse

Jeszcze nie tak dawno, w latach 90-tych XX wieku, wydawało się, że rynek zawodów związanych z finansami jest w pełni nasycony. Każda szkoła policealna, każda uczelnia na prowincji oraz te wielkich ośrodkach akademickich miały po kilka kierunków bądź specjalności z finansami w nazwie. Na początku XXI wieku królowały zawody związane z uniwersyteckimi kierunkami humanistycznymi, a po latach okazało się, że brakuje fachowców od finansów.

Dlatego dzisiaj absolwenci kierunków przygotowujących do pracy w działach finansowych firm i na rynku bankowym, są poszukiwani i bardzo dobrze wynagradzani.
Już na starcie referent księgowy otrzyma ok 4000 zł brutto. Szybko może awansować na stanowisko specjalisty lub księgowego z zarobkami sięgającymi nawet 10 tys miesięcznie. Menedżer w dziale finansowym wyceniany jest na 14-20 tys, miesięcznie. Dyrektor finansowy może zarobić nawet ok. 40 tysięcy brutto!

studia

Prawo

Niezmiennie, od wielu lat brakuje prawników niemal we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego i społecznego. Na początku, w okresie stażu i aplikacji prawnicy zarabiają niewiele. Jednak po aplikacji ich zarobki rosną w tempie bardzo szybkim. Tuż po studiach młody aplikant może dostać tylko 3000 zł, ale po kilkunastu latach jako partner w dużej kancelarii może zarabiać też 3000, ale dziennie.

Zawody techniczne

Jakieś 10-15 lat temu polskie uczelnie techniczne, aby zapewnić sobie nabór, na niektórych kierunkach płaciły studentom po 1000 zł za podjęcie studiów na tejże uczelni. Brak zainteresowania trudnymi studiami technicznymi na przełomie wieków doprowadził do załamania rynku specjalistów inżynierów niemal w każdej dziedzinie przemysłu i budownictwa.

Do dzisiaj braki są znaczne i odczuwalne. Jeśli więc chcemy wybrać opłacalne studia – kierunki techniczne polecają się! Inżynier po studiach zarobi nawet 10 tysięcy, jako kierownik w zależności od firmy i branży dostanie 13-20 tysięcy, a dyrektor techniczny to elita z zarobkami powyżej 30 tysięcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here