grafika komputerowa - studia

Jeśli marzy Ci się kariera grafika komputerowego to masz kilka możliwych ścieżek rozwoju, zależnie od tego na jakim etapie się obecnie znajdujesz.

W przypadku, gdy dopiero wybierasz szkołę średnią, możesz próbować dostać się do technikum informatycznego na profil grafika komputerowa lub do szkoły o profilu plastycznym. W pierwszym przypadku główny nacisk w szkole będzie kładziony na techniczną wiedzę na temat komputerów, ich budowy oraz działania, a na zajęciach profilowych poznasz obsługę zaawansowanych programów graficznych. W przypadku szkół plastycznych poznasz w znacznie większym stopniu różne techniki tworzenia grafiki, można powiedzieć analogowej, bez udziału komputera, jednak ma to tę zaletę, iż możesz w znacznie lepszym stopniu wykształcić swój gust i zmysł artystyczny, tworząc zróżnicowane formy jak kolaż czy fotografia.

Z podobnym wyborem masz do czynienia również po skończeniu szkoły średniej, niezależnie od jej profilu, na studia graficzne możesz udać się również po liceum ogólnokształcącym.

Tak więc w temacie grafika komputerowa – studia, będziesz miał do wyboru kilka specjalności, zależnie od uczelni możesz pójść w kierunku fotografii reklamowej, składu publikacji (DTP), grafiki 3D, animacji, reklamy oraz marketingu. Oczywiście każde z tych zagadnień poznasz choćby pobieżnie w trakcie studiów niezależnie od wybranej specjalizacji, jednak wybór czynników, na które chcesz położyć największy nacisk jest zależny od Twoich zainteresowań.

Możesz również aplikować na uczelnie artystyczne, na których dominować będą zajęcia ze sztuki, fotografii, plakatu, historii, a także rysunku i ilustracji. Jeśli więc któraś z tych dziedzin jest dla Ciebie optymalnym wyborem to musisz pamiętać, że na uczelniach artystycznych częstą praktyką są egzaminy wstępne, polegające na wcześniejszym przygotowaniu portfolio z pracami na zadane tematy lub wykonane w konkretnej technice, a także niekiedy również rozmowa z komisją egzaminacyjną.

grafika

Być może uważasz, że studia nie są odpowiednim wyborem dla Ciebie ze względu na zbyt długi czas, jaki trzeba poświęcić na ich ukończenie, bądź konieczność przyswojenia sporej ilości materiału, niekoniecznie takiego, który jest dla Ciebie interesujący i w takim przypadku lepszym wyborem mogą być kursy dedykowane konkretnej dziedzinie grafiki lub samokształcenie.

Kursy grafiki komputerowej mogą odbywać się stacjonarnie lub online w formie webinarów, a także kilkutygodniowych intensywnych kursów tzw. bootcampów, gdzie pod opieką doświadczonego nauczyciela (mentora) w krótkim czasie przyswajasz dużą dawkę wiedzy opartej na samodzielnych ćwiczeniach oraz rozmowach z mentorem, który przekazuje wskazówki na temat bieżących postępów. Zazwyczaj bootcamp kończy się egzaminem, a oprócz tego wykonane podczas jego trwania zadania dają nam pewien zaczątek własnego portfolio.

Jeśli masz w sobie dużo samozaparcia i najchętniej starasz się zgłębiać temat samodzielnie najlepszym wyborem może być samokształcenie, bazujące na dostępnych szeroko tutorialach oraz wykonywanie własnych projektów. Problemem w przypadku samodzielnej nauki może być stosunkowo wysoka cena specjalistycznego oprogramowania do tworzenia grafiki i multimediów, a które podczas studiów czy szkoleń stacjonarnych jest dostępne swobodnie podczas zajęć w pracowni.

Oczywiście niektórzy producenci oferują możliwość zakupu tańszej licencji edukacyjnej, której jedynymi ograniczeniami jest niemożność wykorzystywania komercyjnego projektów w nich stworzonych, jednak w naszym przypadku te ograniczenia nie są istotne, ponieważ zależy nam wyłącznie na nauce obsługi poszczególnych funkcji.

grafika komputerowa

Po zdobyciu pewnego poziomu wiedzy i ukończeniu kilku projektów zechcesz zapewne znaleźć pracę, która będzie zgodna z posiadanymi kwalifikacjami. Musisz się jednak liczyć z tym, że aktualnie w branży projektowej liczą się przede wszystkim widoczne dokonania, którymi z wiadomych względów przynajmniej na początku nie możesz się pochwalić. W tym miejscu właśnie należy zabrać się za odkurzenie wszystkich naszych najlepszych projektów ze szkoły, studiów czy kursów i zebranie tego w formie zgrabnego portfolio, najlepiej w dwóch wersjach, jednej w formacie pdf, który możemy załączyć do maila z cv oraz drugiej dostępnej online.

Może to być fanpage na facebooku lub konto na jednym z portali w rodzaju Behance, ewentualnie własna strona lub blog. Podobnie jest, jeśli chcesz pracować jako tzw. freelancer, który prowadzi własną działalność lub pracuje na zlecenia u różnych pracodawców, jednak tu musisz pamiętać o konieczności zaopatrzenia się w komercyjne licencje programów graficznych, co na początku kariery będzie sporym obciążeniem budżetu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here