Każdy z nas z pewnością pragnąłby coś w sobie zmienić. Nie podobają nam się nasze cechy charakteru, to, że nie potrafimy oszczędzać, często także to, jak wygląda nasze ciało. Z niektórymi rzeczami musimy niestety się pogodzić, niektóre natomiast można w jakiś sposób poprawić. Dzięki pracowitości i wytrwałości możemy wypracować w sobie pozytywne umiejętności, które pomogą nam w codziennym funkcjonowaniu i z pewnością dzięki nim poczujemy się lepiej.

Rozwój osobisty to coś, nad czym pracujemy całe nasze życie. Możemy rozwijać się na bardzo wielu polach, ale zawsze bardzo ważnym jest, aby zawsze być wytrwałym. Niektórzy z nas z pewnością chcieliby stać się bardziej pewni siebie. W tym celu czytamy różne poradniki i staramy się wdrożyć zawarte w nich porady w życie. Czasem udaje nam się diametralnie poprawić jakość naszych relacji z ludźmi, ale czasem mamy tendencję do bardzo szybkiego zniechęcania się i porzucania naszych postanowień.

Jednak to, musimy pamiętać, nie jest odpowiednie podejście.

Rozwój osobisty wymaga bardzo dużo pracy, ale z pewnością przynosi bardzo dobre efekty. Ludzie, którzy nie są pewni siebie od urodzenia, doskonale wiedzą, jak trudno czasami jest im zmusić się do rozmowy z nieznajomym albo jak nieprzyjemna jest dla nich asertywna odmowa komuś, kogo nie znamy zbyt dobrze. Właśnie dlatego osoby niezbyt pewne siebie często dają się namówić na różne promocje albo na zakup produktów, których tak naprawdę nie potrzebują. Oczywiście nie jest to jedynie kwestia braku pewności siebie, ale także nieumiejętność asertywnej odmowy, potrzeba zadowolenia wszystkich wokół nas, niskie poczucie własnej wartości.

Te i wiele innych cech, z którymi jednostka czuje się źle, można wyeliminować dzięki systematycznej, ale często niełatwej, pracy nad własnym charakterem. W dzisiejszych czasach nie tylko umiejętność programowania czy bardzo dobra znajomość języków obcych liczą się w pracy. Ważne są także nasze umiejętności interpersonalne, umiejętność pójścia na kompromis, gdy jest to konieczne, ale także umiejętność postawienia na swoim i obrony swoich racji, gdy uważamy, ze zaproponowane przez nas rozwiązanie jest tym właściwym.

Dlatego właśnie nie powinniśmy unikać rozwoju osobistego, nawet jeśli czasem jesteśmy zmęczeni ciągłą pracą nad naszymi słabymi stronami. W wielu poradnikach, ale także na kursach, możemy dowiedzieć się, że nagroda za naszą ciężką pracę będzie znaczna i właśnie z myślą o tej nagrodzie powinniśmy kontynuować naszą codzienną pracę nad sobą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here