oznakowanie

Zarówno domy mieszkalne, jak i przedsiębiorstwa charakteryzują się specyficznymi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa. Z tego względu powinny w takich miejscach znajdować się odpowiednie oznaczenia, które pomogą w prawidłowych zachowaniach. Co w takim razie warto umieścić w budynku?

Instrukcje PPOŻ

Jednymi z najbardziej istotnych tablic informacyjnych są te, które zawierają instrukcje postępowania w kwestiach przeciwpożarowych. Prawidłowe postępowanie może zapobiec wywołaniu pożaru, a jeśli nawet się on pojawi, zagwarantuje, że osoby w budynku będą znacznie bezpieczniejsze, niż gdyby takiej instrukcji nie było.

Instrukcje PPOŻ muszą znajdować się w każdym budynku wielorodzinnym w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, dzięki czemu każdy użytkownik takiego miejsca – czy to mieszkaniec, czy pracownik administracyjny – będzie miał możliwość przejrzenia tych informacji. Bardzo ważne jest, aby tablica informacyjna była trwała i czytelna, co sprawi, że nawet po wielu latach będzie tak samo dobrze służyła.

Tablice PPOŻ mają przy tym charakterystyczny wygląd, który sprawia, że są rozpoznawalne i łatwe do odnalezienia dla każdego, kto chciałby je odczytać.

Znaki ewakuacyjne

Znaki BHP, które muszą znaleźć się w każdym budynku, to przede wszystkim znaki wskazujące drogę ewakuacyjną i pomagające osobom znajdującym się w środku pokonać trasę w chwili trudności, takiej jak pożar. Powinny być wyraźnie widoczne nawet w ciemnościach lub przy ograniczonym świetle, dlatego mają fosforyzującą powierzchnię. Ich wygląd jest unormowany i ujednolicony, dzięki czemu każdy może je z łatwością rozpoznać.

Znaki ewakuacyjne w pierwszej kolejności wskazują drogi ewakuacyjne z budynku. Dodatkowo, jeśli jest w nim winda, informują, czy jest ona drogą ewakuacyjną, czy nie – co jest znacznie częściej spotykane. Wśród nich znajdują się także informacje dodatkowe, na przykład o oknach ewakuacyjnych czy też wskazujące na kierunek otwierania drzwi.

Warto zwrócić także uwagę na oznakowania gaśnic i hydrantów, które także powinny znaleźć się w budynku.

Instrukcje pierwszej pomocy i telefony kontaktowe

Kolejną ważną informacją, jaka powinna znaleźć się w każdym budynku, są instrukcje pierwszej pomocy oraz numery alarmowe. Pomimo że wydaje się, że każdy powinien znać je na pamięć choćby po nauce w szkole, prawda jest taka, że wiele osób w chwili stresu zapomina o tak istotnych sprawach jak choćby numer 112. Z udzielaniem pierwszej pomocy w Polsce bywa jeszcze gorzej – wiele osób nawet nie próbuje się tego podjąć.

Dlatego iż informacje o pierwszej pomocy oraz o numerach alarmowych są niezbędne, aby zachować większe bezpieczeństwo w budynku. Mogą stać się podpowiedzią w chwili zagrożenia zdrowia i życia, mówiącą, co zrobić, albo do kogo się zwrócić. Wiele z nich informuje także, pod jaki numer zadzwonić na przykład w razie nagłej i niebezpiecznej awarii, co również może być przydatne w razie nagłego wydarzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here