Czym jest i na czym polega franczyza

Franczyza stanowi jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej, która polega na ścisłej współpracy dwóch podmiotów – franczyzodawcy oraz franczyzobiorcy. Ten model biznesowy opiera się na podstawie zawartej umowy franczyzy, w której jedna ze stron udostępnia swoją wiedzę, know-how, materiały, technologię i prawo do korzystania ze swojej marki oraz popularności, druga z kolei uiszcza za to wynagrodzenie w ustalonej wysokości. Franczyzodawca otrzymuje udziały w zyskach franczyzobiorcy, jednak najczęściej jest zobligowany do odpowiednich działań w kierunku franczyzobiorcy. Podstawę tego stosunku prawnego stanowi umowa, która powinna określać wszelkie wymagane prawem aspekty oraz obejmować rozwiązania sytuacji jakie mogą mieć miejsce podczas jej trwania.

Jakie są zalety tego modelu biznesowego?

Dla franczyzobiorcy, ten model biznesowy jest atrakcyjny z kilku podstawowych względów. Nie musi on dysponować dużym wkładem własnym na rozpoczęcie własnej działalności, zyskuje też poczucie bezpieczeństwa i stabilności związanej z zakupem sprawdzonego oraz odnoszącego sukcesy pomysłu. Niejednokrotnie franczyzobiorca otrzymuje także zakres niezbędnych szkoleń produktowych, marketingowych i z obsługi klienta. Plusem jest także możliwość wynegocjowania korzystniejszych warunków współpracy z dostawcami oraz kontrahentami. Wszystko to składa się na większą wiarygodność oraz mniejsze ryzyko związane z otwieraniem tego typu działalności. Franczyzodawca korzystając z modelu franczyzowego zyskuje szansę na rozwój swojej marki. Poszerza swoje kanały dystrybucji, oszczędza na samodzielnym otwieraniu kolejnych punktów, ogranicza przestrzeń rynkową dla konkurencji. Jeżeli jesteś ciekawy, jakie firmy oferują franczyzę, sprawdź katalog dostępny na stronie https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci – zobacz więcej.

Jakie są rodzaje franczyzy?

Na rynku dostępnych jest kilka modeli franczyzy, które można podzielić z uwagi na określone kryteria na:

  • franczyzę handlową oraz usługową (związaną z podziałem ze względu na rodzaj prowadzonej działalności). Franczyza handlowa czyli dystrybucyjna, polega na udostępnieniu wiedzy oraz swoistego know-how przez franczyzodawcę. Zalicza się do nich wiedza sprzedażowa, asortyment czy znaki towarowe. W ten sposób najczęściej działają branże odzieżowe, obuwnicze, drogerie oraz branża spożywcza. Franczyza usługowa natomiast, polega na udostępnieniu franczyzobiorcy procedur związanych z wykonywaniem usług i może być wykorzystywana jako model biznesowy w edukacji czy gastronomii.
  • franczyzę dystrybucji produktu (gdzie przekazywany jest tylko asortyment) oraz franczyzę koncepcji działalności (dotyczący całościowej koncepcji związanej z prowadzeniem działalności),
  • franczyzę bezpośrednią i wielokrotną (powiązaną z organizacją systemu franczyzowego). W przypadku modelu bezpośredniego, franczyzobiorca zyskuje bezpośrednią pomoc, m.in. w zakresie doradztwa czy szkolenia pracowników. Drugi model zakłada otwieranie przez franczyzobiorcę kolejnych punktów franczyzodawcy, dzięki czemu staje się on franczyzobiorcą wielokrotnym.

Prowadzenie biznesu w modelu franczyzowym jest korzystne zarówno dla franczyzobiorcy jak i samego franczyzodawcy. Temu pierwszemu daje szansę na spróbowanie sił w prowadzeniu biznesu, drugiemu z kolei, przynosi wymierne korzyści finansowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here