studia policyjne

Służby mundurowe są coraz bardziej cenione w naszym kraju, co sprawia, że do służby zgłasza się coraz więcej chętnych. Nie każdy wie jednak, że aby dostać się do Policji trzeba wiele z siebie dać i udowodnić, że się do tego nadajemy.

Od czego zacząć?

Najpierw należy omówić dwie kwestie. Do służby w Policji wymagane jest skończenie szkoły średniej (ale matura już konieczna nie jest), zaświadczenie o niekaralności, a także nieposzlakowana opinia. Bez tych trzech rzeczy nie wystartujemy. Drugą kwestią jest fakt, że musimy zastanowić się, do której jednostki chcemy aplikować. Nie aplikujemy ogólnie do służby w Policji, tylko do konkretnej jednostki policyjnej.

Jeśli już wybraliśmy komendę czy posterunek, do którego chcemy aplikować musimy przygotować sobie następujące dokumenty:
-dowód osobisty
-świadectwo ukończenia szkoły średniej
-dodatkowo matura (jeśli ją posiadamy, za maturę dostajemy dodatkowe punkty w czasie rekrutacji)
-podanie do Komendanta z prośbą o przyjęcie do służby
-zdjęcie do dowodu

Tak przygotowane dokumenty zanosimy do działu kadr w jednostce, do której chcemy aplikować.

Co dalej?

Teraz musimy czekać. Nasze dokumenty wraz z podaniem zostają przesłane do Komendy Wojewódzkiej, w której zostają ocenione przez komisję rekrutacyjną. Ona decyduje, czy wstępnie chcą Cię sprawdzić, czy jednak według nich się nie nadajesz. Jeśli będą na „tak” zadzwonią do Ciebie i poinformują Cię o terminie spotkania rekrutacyjnego a jeśli mają już grupę rekrutów to podadzą również termin pierwszego egzaminu.

Po otrzymaniu telefonu musimy zaczekać na spotkanie rekrutacyjne, na które oczywiście się udajemy. Tam zostajemy poinformowani o głównych zasadach pracy, o systemie oceniania rekrutów, o ocenie i przebiegu egzaminów a także innych wymaganych w dalszych krokach rekrutacji zaświadczeniach.

Udajemy się na egzamin!

Pierwszym testem w rekrutacji jest TWO czyli Test Wiedzy Ogólnej. W tym tekście są pytania, które dotyczą między innymi ustawodawstwa, tematów społecznych, a także zdarzają się pytania typowo policyjne – np. środki przymusu bezpośredniego. Ten test jest na punkty, nawet jeśli nie zaznaczymy nic, to możemy przystąpić do następnego testu.

policja

Drugim egzaminem, do którego przystępujemy jest tekst sprawnościowy. Na tym teście liczy się czas i poprawnie wykonanie zadanie. Do zadań należy m.in bieg z manekinem, skakanie przez kozły, rzut piłką lekarską, bieg wahadłowy. W internecie są filmy z opracowanym szkoleniowym torem przeszkód. Warto się z tymi materiami zapoznać, aby móc się odpowiednio przed egzaminem naszykować. Na egzamin bierzemy ze sobą strój sportowy oraz sportowe buty, a także zaświadczenie od lekarza rodzinnego, albo lekarza pracy, na którym będzie napisane, że możemy przystąpić do testu.

Jeśli test zaliczymy dostajemy „skierowanie” na następny egzamin. I tutaj zaczynają się testy, do których nie możemy się przygotować. Najpierw jest test Multi Select, który sprawdza nasz charakter, następnie odbywamy rozmowę z psychologiem a także komisję lekarską.

Do tych testów dochodzą nieliczni – niestety, nie każdy nadaje się do pełnienia służby w Policji.

Za co mogę dostać dodatkowe punkty?

Za wiele rzeczy: za maturę, dodatkowe uprawnienia, kurs ratownika, prawo jazdy, ukończoną szkołę, czy studia policyjne, np. w Warszawie w Akademii Obrony Narodowej takim kierunkiem jest Bezpieczeństwo Wewnętrzne.

Jak długo trwa rekrutacja?

To zależy od województwa, a także od zapotrzebowania na policjantów w danej chwili. Jeśli jest dużo wolnych wakatów i po prostu brakuje Policji na ulicach to proces rekrutacji przyspiesza. Średnio cały okres rekrutacji trwa ok. 6 miesięcy, a my sami po złożeniu podania do Komendy czekamy na odpowiedź około miesiąca.

policjant

Co po zdaniu wszystkich testów?

Jeśli zdasz wszystkie testy to możesz być dobrej myśli. Po zdanych egzaminach liczy się wszystkie punkty rekrutów, a następnie wybiera tych, którzy uzyskali ich najwięcej. To oni będą mogli złożyć przysięgę i zacząć pełnić służbę.

Wybrani zostają oddelegowani na czas 7 miesięcy do specjalnej jednostki szkolącej policjantów. Taka znajduje się np. w Szczytnie lub Legionowie. Młodzi policjanci uczą się tam strzelać, odpowiednio chodzić, uczą się samoobrony, podstaw prewencji i wszystkich tych rzeczy, które przydadzą im się na służbie.

Zanim podejmiesz decyzję o zostaniu policjantem dobrze się nad tym zastanów. Policja to nie tylko dobrze płatna praca, dzięki której szybciej pójdziesz na emeryturę. To nie tylko fajerwerki ze szkoleniami i strzelaniem. To odpowiedzialność i niebezpieczeństwo. Ta decyzja musi być przemyślana i podjęta na spokojnie, po poważnym zastanowieniem się nad swoim życiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here