studia mba

Liczba studentów na kierunkach zarządzanie i marketing wciąż jest bardzo duża. Każdy chciałby kierować dużym przedsiębiorstwem i zarabiać jak najwięcej. Dlaczego tak niewielu się udaje? Bo tytuł magistra w gruncie rzeczy niewiele dziś znaczy na samym szczycie. Dużo ważniejsze są kolejne kroki, a zwieńczeniem edukacji w zakresie zarządzania są studia MBA.

Czym są studia MBA?

Bez wątpienia Program Master of Business Administration to studia elitarne, a co za tym idzie – drogie. Normą jest fakt, że za semestr trzeba zapłacić ponad 10 tysięcy złotych. Z reguły trwają one dwa lata, więc łatwo policzyć, że kolejny „papierek” będzie kosztował nas 40 tysięcy złotych, albo i znacznie więcej. Tylko, że to nie jest kolejny, nic nie znaczący „papierek”, jak wiele ukończonych kursów i szkoleń.

W założeniu studia MBA mają odzwierciedlać potrzeby przedsiębiorców. Z naciskiem na aktualne potrzeby. Dlatego studenci uczą się przede wszystkim rozwijać swoje umiejętności i kompetencje biznesowe. Na MBA nie ma bowiem przypadkowych osób. Z reguły są to zarządzający, którzy już mają doświadczenie, często wieloletnie, w prowadzeniu mniejszych i większych przedsiębiorstw. W większości uczelni największy nacisk kładzie się więc na rozwiązywanie realnych problemów, efektywne zarządzanie i stronę praktyczną.

Ile trwają studia MBA

Dwa lata, czyli cztery semestry. Praktycznie zawsze są to studia zaoczne. Rzadko udaje się zebrać grupę, która może realizować je w trybie dziennym, bo – jak wspomnieliśmy wyżej – słuchacze to osoby już aktywne zawodowo.

Nierzadko studia mają moduł wyjazdowy, podczas którego następują ćwiczenia lub obserwacja największych przedsiębiorstw i stylu ich zarządzania. Z reguły zjazdy odbywają się co dwa lub cztery tygodnie w soboty i niedziele.

studentka mba

Nie tylko wykłady

Jeśli pamiętacie studia, które kojarzą się z nudnymi wykładami i przepisywaniem notatek, to tu wszystko wygląda inaczej. Przede wszystkim dlatego, że chodzi o zdobycie wiedzy, którą szybko będzie można wykorzystać w praktyce. Dlatego zamiast wykładów z książki, przeważają warsztaty i interaktywne metody nauczania: business case’y, dyskusje panelowe, analizy przypadków.

Wykładowcami są nie tylko uczeni akademiccy, ale znane osobistości ze świata biznesu czy szeroko pojętej sfery VIP. Uczelnie starają się zapraszać profesorów, praktyków biznesu oraz ludzi zarządzających największymi firmami w Polsce i zagranicą, by podzielili się swoimi doświadczeniami ze słuchaczami, którzy marzą o tym, by osiągnąć taki sukces, jak oni.

Wyjazdy zagraniczne

Część uczelni organizuje studia MBA wraz z zagranicznymi partnerami. Dzięki temu jest możliwość wyjazdu do Wielkiej Brytanii czy USA, by poszerzyć swoje horyzonty i poznać wyzwania jakie stoją przed przedsiębiorcami w tych krajach. Można też poznać inny styl zarządzania i rozwiązywania problemów, które – bez względu na zamożność pracowników – w wielu krajach są bardzo podobne.

Co dają studia MBA

Utarło się, że te studia prowadzone są w języku angielskim, ale coraz więcej uczelni odchodzi od tego dogmatu. Było to bowiem nieco uciążliwe i powodowało niepotrzebne nieścisłości. Nie wszyscy studenci władają językiem angielskim na tyle biegle, by zagłębić się we wszystkie kruczki prawne czy specjalistyczne terminy – a to one są często języczkiem u wagi podczas biznesowych negocjacji. Dlatego coraz więcej uczelni prowadzi studia MBA z jeżykiem wykładowym polskim, co wcale nie odejmuje im prestiżu.

Oczywiście są zajęcia czy warsztaty prowadzone przez obcokrajowców, które są po angielsku, ale polscy wykładowcy mówią w języku ojczystym.

uniwersytet

Po zakończeniu studiów otrzymuje się dyplom, który otwiera wiele drzwi. Są firmy, które od kadry menadżerskiej wręcz wymagają studiów MBA, które mają być gwarantem tego, że są odpowiednio przygotowani do zawodu oraz wyzwań, jakie stoją przed zarządzającymi dużymi przedsiębiorstwami.

Nie bez znaczenia są także statystyki dotyczące zarobków absolwentów studiów MBA. Stanowią oni bezsprzecznie elitę finansową, która może cieszyć się nie tylko wysoką pensją i benefitami, ale często też udziałami w przedsiębiorstwie, którym kierują, co zapewnia im poduszkę finansową pozwalającą skupić się wyłącznie na tym, by firma, którą prowadzą rozwijała się w optymalny sposób i cały czas była o krok przed konkurencją.

Studia MBA są więc kluczem do poznania własnych możliwości oraz spełnieniu wszystkich warunków, jakie przed zarządzającymi stawiają rady nadzorcze największych firm. A reszta zależy już tylko od talentu i pracowitości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here