Rękawiczki medyczne winylowe – antyalergiczne. Poradnik zakupowy

0
452

Rękawiczki winylowe to alternatywa względem częściej stosowanych rękawiczek lateksowych. Te ostatnie mogą niekiedy podrażniać skórę oraz wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego często sięga się właśnie po rękawiczki wykonane z antyalergicznego winylu. Kontakt z tym materiałem nie wywoła reakcji alergicznych nawet w przypadku osób nadwrażliwych na lateks. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane wszędzie tam, gdzie używa się rękawiczek lateksowych. Poniżej opowiemy więcej o zaletach wyboru rękawiczek winylowych oraz doradzimy na jakie parametry dostępnych produktów zwrócić uwagę w czasie zakupów.

Precyzja ruchów i gwarancja bezpieczeństwa

Rękawiczki winylowe są wykonane z mieszanki syntetycznego kauczuku. Materiał ten nie przykleja się do powierzchni twojej dłoni, ani nie jest elastyczny. Dzięki temu nie utrudnia ruchów palcami w czasie wykonywania czynności manualnych. Jest to duże ułatwienie w przypadku osób, które potrzebują manipulować różnego typu przyrządami lub przedmiotami, np. w swojej codziennej pracy zawodowej. Dotyczy to bardzo szerokiego grona osób: od pracowników służb medycznych, przez osoby zatrudnione w gastronomii, aż po osoby odpowiedzialne za utrzymanie czystości.

W każdym przypadku winyl pozwala zachować precyzję ruchów dłoni oraz chroni przed wystąpieniem reakcji alergicznych. Przeciwdziała nadmiernemu poceniu, uczuciu swędzenia oraz zaczerwienieniu skóry. Świetnie izoluje dłoń od czynników zewnętrznych oraz jest trudny do zerwania.

Warto jednak pamiętać, że niski poziom elastyczności może sprzyjać zerwaniu rękawiczek winylowych. Choć dobrze reagują na opór niewielkich sił fizycznych, to jednak nie będą nadawać się do wykonywania każdego typu pracy manualnej lub fizycznej.

Rozmiar rękawiczek winylowych

Ponieważ rękawiczki winylowe nie rozciągają się, należy dobrać je do rozmiaru dłoni osoby, która będzie z nich korzystać. Dostępne rozmiary to przede wszystkim: S, M, L oraz XL. Polecamy wybierać przede wszystkim rękawiczki pozbawione środka pudrującego, który w przypadku winylu nie jest potrzebnym dodatkiem. Dużym ułatwieniem będzie także rolowany mankiet, ułatwiający zakładanie i ściąganie rękawiczek.

Szerokość poszczególnych rozmiarów rękawiczek winylowych wynosi: 70-90 milimetrów dla rozmiaru S, 85-105 mm. dla rozmiaru M, 100-120 mm. dla rozmiaru L oraz powyżej 110 mm. dla rozmiaru XL.

Rękawiczki winylowe w zastosowaniu medycznym

Choć rękawiczki winylowe nie są tak wytrzymałe mechanicznie jak ich lateksowe odpowiedniki, to jednak odznaczają się wysoką odpornością na działanie środków chemicznych. Świetnie sprawdzają się w czasie kontaktu z olejami, a także alkoholami, zasadami i kwasami. Dlatego znajdują zastosowanie w czasie wykonywania zabiegów medycznych, higienicznych, weterynaryjnych, kosmetycznych oraz w czasie przygotowywania posiłków.

Obecnie, rękawiczki winylowe są także stosowane jako forma ochrony biologicznej przed zarażeniem bakteriami, grzybami, wirusami i innymi szkodliwymi patogenami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here