portale edukacyjne dla nauczycieli

Podstawowy program edukacyjny, jaki obowiązuje w Polsce, niestety spotyka licznych przeciwników. I tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego, bo według niego nauczanie ma być systemowe. Nie chodzi o zadbanie o rozwój każdego ucznia indywidualnie, biorąc pod uwagę jego potrzeby i preferencje, ale o ogół. Co więcej, poziom nauki jest wysoki, a materiału do nauki zbyt dużo. Wszystko to sprawia, że coraz mniej uczniów lubi szkołę, a lekcje wywołują w najmłodszych wręcz stres. Okazuje się jednak, że przy niewielkim zaangażowaniu kadry pedagogicznej można z łatwością sprawić, by godziny lekcyjne nie przebiegały jedynie na wkuwaniu teorii, ale były zajęciami kreatywnymi, aktywnymi, praktycznymi. Już dawno udowodniono zresztą, że właśnie takie cieszą się większą aprobatą i wykazują lepszy efekt. Nauka poprzez zabawę jest o wiele skuteczniejsza od nudnych wykładów. Dotyczy to przede wszystkim dzieci w klasach wczesnoszkolnych.

Rola nauczycieli

Każdy nauczyciel, dla którego praca jest pasją, ma na uwadze dobro swoich uczniów. Powinien starać się nie tylko o to, by nauka była dla nich przyjemnością, ale także o to, by wiedza była im przekazywana w sposób łatwo przyswajalny. Tylko tak udaje się przecież wpływać na należyty rozwój dziecka. Jeśli standardowy program edukacyjny nie zakłada takich działań, nauczyciel może samodzielnie podjąć inicjatywę. W sieci bez problemu znaleźć można rozmaite portale edukacyjne dla nauczycieli, które są ogromną skarbnicą wiedzy i inspiracji. Wystarczy poświęcić chwilę, by poznać innowacyjne metody nauczania, angażujące uczniów.

Tym samym, lekcja przyrody może odbyć się w plenerze, a matematyki przebiegać poprzez zaproponowanie zespołowej układanki. Takich przykładów jest mnóstwo i naprawdę udaje się zrealizować ciekawe, atrakcyjne lekcje, biorąc pod uwagę nawet najbardziej nudny z założenia przedmiot.

Nowoczesna technologia w szkole

Świat nowoczesnej technologii musi być obecny w placówkach szkolnych. Dzieci muszą mieć do niego dostęp, by móc nadążać za wymaganiami współczesnego świata. Co więcej, same są zaciekawione innowacyjnymi rozwiązaniami i chętnie je wykorzystują. Właśnie dlatego wykorzystanie tik w szkole wydaje się zasadne, a wręcz powinno być standardem. Systemy informatyczne to już nie nowość, ale raczej konieczność, by móc zapewnić uczniom dobry start w przyszłe, dorosłe życie na odpowiednim poziomie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here