Rodzaje zamków do drzwi

Zamek do drzwi ma jedną podstawową funkcję. Ma zapewniać nam bezpieczeństwo, czyli doprowadzić do tego, by osoby niepowołane, którym na to nie pozwolimy, nie były w stanie dostać się do naszego mieszkania, domu albo jeszcze innego obiektu. Teoretycznie tak właśnie powinny działać wszystkie zamki do drzwi wejściowych, ale jednak nie wszystkie to robią. Przyjrzyjmy się zatem ich poszczególnym odmianom. Zobaczmy, że nawet taki zamek nie musimy mieć zupełnie standardowej formy.

Choć to właśnie jego standardowa forma jest najczęściej spotykana, a jest nią nic innego jak zamek wpuszczany, który umieszczamy wewnątrz drzwi. Jesteśmy w stanie uruchomić go albo poprzez zastosowanie wybranego zasuwu, albo poprzez delikatny obrót klamki. Zazwyczaj jednak wraz z tym rozwiązaniem stosowane są albo klucze płaskie, albo ewentualnie blokady. Niegdyś zamki wpuszczane były uruchamiane na klucz prosty, ale w dzisiejszych czasach te odmiany kluczy stosuje się bardzo rzadko, więc raczej nie powinniśmy w ogóle brać ich pod uwagę.

Zamki do drzwi

Nieco lepsze zabezpieczenie stworzą dla nas wielopunktowe zamki do drzwi wewnętrznych, nazywane też zamkami skrzynkowymi. W ich przypadku podczas użycia klucza doprowadzamy do uruchomienia kilku zasuw, które występują oczywiście w innych punktach. Im więcej jest tych zasuw, tym wyższy poziom zabezpieczenia jest gwarantowany. Najlepsze drzwi antywłamaniowe zazwyczaj wyposażane są w zamki posiadające aż od sześciu do nawet ośmiu bolców. Jeżeli jednak jesteśmy nimi zainteresowani, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy za nie więcej niżeli za drzwi, które nie będą mieć już właściwości antywłamaniowych i zostaną wyposażone w mniejszą ilość zasuw.

Z kolei zamki do drzwi pokojowych bardzo często przyjmują postać zamków wierzchnich, albowiem ten typ zamków może być użyty nawet na drzwiach bardzo cienkich. Jeszcze innych rozwiązań używa się natomiast w hotelach, biurach i podobnych do nich placówkach publicznych. W takich miejscach najczęściej można się spotkać z zamkami oszczędnościowymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here