Okresowe wykonywanie oprysków to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych roślin. Dzięki niemu uprawy są chronione przed pasożytami oraz chorobami, co pozwala im pięknie rozkwitać i wydawać obfite plony. Zabieg ten może być jednak nieco męczący, szczególnie jeśli do jego wykonywania używa się przestarzałych już modeli ciśnieniowych z pompką. Zamiast tego lepiej jest wyposażyć się w nowoczesny opryskiwacz akumulatorowy. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?
Co to jest opryskiwacz akumulatorowy?
Opryskiwacz akumulatorowy to zaawansowane ogrodowe elektronarzędzie służące do sprawnego rozpylania roztworów cieczy, takich jak środki ochrony roślin, nawozy lub zwykła woda. Sprzęty te są powszechnie wykorzystywane w ogrodnictwie oraz rolnictwie, jednak z ich zalet mogą też korzystać hobbyści i osoby prowadzące przydomowe warzywniaki. Jednak tym, co tak naprawdę wyróżnia je na tle innych wariantów narzędzi do pielęgnacji roślin, jest wyposażenie ich w pompę napędzaną wydajnym silnikiem elektrycznym. Jej zadanie polega na pobieraniu roztworu nawozu lub oprysku ze zintegrowanego zbiornika cieczy, a następnie przetłaczaniu go przez wąską dyszę i rozpylaniu na rośliny w postaci gęstej mgiełki. Dzięki temu mechanizmowi użytkownik nie musi stosować siły manualnej do pompowania, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces opryskiwania, a także zmniejsza fizyczne zmęczenie podczas pielęgnacji ogródków oraz warzywniaków. Dodatkowo akumulatorowe opryskiwacze umożliwiają większą kontrolę nie tylko nad ilością oprysku, lecz także nad jego intensywnością. Jest to kluczowe dla efektywnego stosowania środków ochrony roślin, minimalizując jednocześnie ich zużycie oraz redukując negatywny wpływ na środowisko. Wiele modeli oferuje również wymienne dysze, co pozwala dostosować rozmiar kropli oraz kształt stożka oprysku do konkretnych potrzeb lub kształtu roślin. Szeroki wybór opryskiwaczy znajdziesz w sklepie z narzędziami do ogrodu Domitech.pl https://domitech.pl/opryskiwacz.
Do zasilania bezprzewodowego opryskiwacza wykorzystywany jest specjalny akumulator – najczęściej o napięciu 18 V zbudowany w oparciu o nowoczesne ogniwa litowo-jonowe. Jego niewielkie wymiary oraz waga umożliwiają korzystanie z urządzenia właściwie w każdym miejscu. W zdecydowanej większości przypadków akumulator jest kompatybilny z innymi elektronarzędziami danego producenta, dzięki czemu po zakończeniu pracy można użyć go przykładowo do zasilania podkaszarki lub wiertarko-wkrętarki. Na jednym naładowaniu akumulatora można korzystać z opryskiwacza elektrycznego przez kilka godzin, co pozwala opryskać lub nawieźć nawet przydomowe ogrody o naprawdę dużym areale.
Dlaczego warto wyposażyć się we własny opryskiwacz akumulatorowy?
Zdecydowanie największą zaletą zapewnianą przez opryskiwacz bezprzewodowy jest jego łatwość obsługi. Zastosowanie w nim wydajnego silnika oraz pojemnego akumulatora całkowicie eliminuje konieczność męczącego manualnego pompowania zbiornika ciśnieniowego. Zamiast tego, korzystające z niego osoby mogą skupić się na precyzyjnym i równomiernym rozprowadzaniu środków ochrony roślin, mieszanek nawozów, a w razie potrzeby także zwykłej wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku pielęgnacji większych ogrodów, sadów lub innych upraw o dużej powierzchni, gdzie tradycyjne opryskiwacze ręczne byłyby niewystarczające lub najzwyczajniej w świecie zbyt uciążliwe w użyciu. Ergonomia użytkowania jest kolejnym niezwykle istotnym aspektem nieodłącznie związanym z opryskiwaczami akumulatorowymi. Są one porównywalne wagowo z wariantami ręcznymi, jednak brak konieczności manualnego pompowania ciśnienia pozwala wygodnie nieść je w ręce. Wiele modeli jest również wyposażonych w paski na ramię lub systemy plecakowe, co dodatkowo ułatwia transport oraz ich obsługę. Opryskiwacze akumulatorowe są także świetną inwestycją dla osób w podeszłym wieku lub ogrodników borykających się z problemami zdrowotnymi. Ich niemal całkowita bezobsługowość gwarantuje praktycznie bezwysiłkową pracę, pozwalając cieszyć się ulubioną aktywnością.
Opryskiwacz Gardena, Domitech.pl.
Czym kierować się, kupując ręczny opryskiwacz akumulatorowy?
Przy wyborze ręcznego opryskiwacza akumulatorowego istotne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych aspektów.
Wielkość zbiornika na roztwór
Pierwszym i zarazem najważniejszym z nich jest pojemność zbiornika na oprysk. Większe pojemniki pozwalają szybko opryskać duży areał bez konieczności częstego uzupełniania roztworu cieczy. Niestety, w naturalny sposób są one cięższe i mniej poręczne. Z kolei opryskiwacze wyposażone w zbiorniki o niewielkiej pojemności będą zmuszać ogrodnika do częstego uzupełniania roztworu oprysku, co w pewnym zakresie może zrekompensować jego niewielka waga oraz łatwość operowania. Pojemność zbiornika powinna zostać dopasowana do wielkości ogrodu – im jest on większy, tym bardziej pojemny powinien być opryskiwacz.
Przepływ powietrza
Parametr ten określa, ile litrów mieszanki oprysku oraz powietrza opuszcza dyszę opryskiwacza akumulatorowego w ciągu jednej minuty. Wysoki przepływ zazwyczaj wiąże się też z dużym ciśnieniem roboczym, a co za tym idzie, pozwala szybko opryskać dużą powierzchnię roboczą.
Czas pracy na jednym naładowaniu akumulatora
Dobrej klasy bezprzewodowe opryskiwacze mogą być zasilane przy pomocy nowoczesnych akumulatorów wchodzących w skład ekosystemu danego producenta elektronarzędzi. Umożliwia to dopasowanie ich pojemności, a co za tym idzie, także wagi, do wymogów realizowanego zadania. Przykładowo do opryskania grządki kwiatów ozdobnych posadzonych wokół budynku wystarczy mały i poręczny akumulator o pojemności 2 Ah. Z kolei do pielęgnacji dużych ogrodów, warzywniaków czy sadów warto wyposażyć się w akumulator o pojemności wynoszącej przynajmniej 5 Ah.
Ergonomia użytkowania opryskiwacza
Nie można też zapomnieć o wygodzie korzystania ze sprzętu. Dobry opryskiwacz bezprzewodowy jest stosunkowo lekki i doskonale wyważony, co znacznie ułatwia posługiwanie się nim w ogrodzie.
Warto też poszukać modeli opryskiwaczy wyposażonych w wygodne rękojeści lub regulowane paski naramienne. Ciekawie prezentują się też opryskiwacze plecakowe, które można założyć na barki jak zwykły plecak, tym samym pozwalając niemal całkowicie odciążyć swoje ręce.