Na co zwrócić uwagę wybierając system zarządzania produkcją?

Wybranie porządnego systemu zarządzania produkcją nie jest prostym zadaniem zwłaszcza, że oferta na rynku jest naprawdę bardzo szeroka i różnorodna. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać odpowiedni system.

Cena ma znaczenie

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że porządny system zarządzania produkcją niestety nie jest tani, dlatego też warto poważnie zastanowić się nad tym, ile możemy tak naprawdę wydać na nowe oprogramowanie. Na porządnym systemie od renomowanego producenta nie warto jednak oszczędzać zwłaszcza, że w niedalekiej przyszłości będzie mógł on wygenerować olbrzymie oszczędności.

Wybierając nowy system zarządzania produkcją warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę nowego systemu, ale również wszelkie koszty związane z jego wdrożeniem. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale wdrożenie systemu jest jednym z największych kosztów jednostkowych.

Ważną rolę odgrywają także wszelkie koszty przyszłych upgrade’ów albo koszty szkoleniowe. Nie można zapominać również o kosztach kompleksowego wsparcia i specjalistycznej opieki serwisowej.

Pełna kompatybilność

Wybierając nowy system zarządzania produkcją warto zwrócić uwagę na to, czy będzie on w 100% kompatybilny z obecnymi systemami. Jeżeli korzystamy z przestarzałego systemu ERP, to warto rozważyć także jego wymianę.

Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem będą sprawdzone systemy zarządzania produkcją, które będzie można w każdej chwili rozbudować. Dla wielu firm doskonałym wyborem może okazać się wdrożenie podstawowej wersji systemu i stopniowe wprowadzanie nowych modułów.

Łatwość obsługi

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale wybierając system zarządzania produkcją warto zwrócić uwagę również na to, aby był on łatwy w obsłudze. Trudne oprogramowanie i mało intuicyjny interfejs nie będzie zachęcał użytkowników.

Im mniej skomplikowany system, tym oczywiście mniejsze ryzyko popełnienia ewentualnych błędów. Najbezpieczniejszym wyborem są systemy zarządzania produkcją, które będzie można opanować po kilkugodzinnym szkoleniu. Warto postawić na takie oprogramowanie, które będzie można wcześniej przetestować.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here