Na co zwracać uwagę przy wyborze przedszkola

Chyba każdy rodzic kocha i chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego wybór odpowiedniego przedszkola jest tak ważny zarówno dla maluchów jak i rodziców. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, aby udało się znaleźć jak najbardziej odpowiadające nam przedszkole? Poniżej postaram się pomóc przedstawiając porady przydatne do podjęcia decyzji. 

Lokalizacja

W przypadku lokalizacji należy dokładnie sprawdzić gdzie znajduje się placówka. Codzienny dowóz i odbiór dziecka może zajmować sporo czasu, dlatego warto byłoby skupić się w jakiej odległości od naszego miejsca zamieszkania, pracy znajduje się przedszkole.

Przemyślany wybór pod tym względem pozwoli nam zaoszczędzić czas. W tej kwestii dobrze jest zwrócić uwagę jak prezentują się okolice przedszkola.

Godziny otwarcia i rytm dnia

Godziny otwarcia powinny współgrać z grafikiem pracy rodzica. Z kolei rytm dnia i odpowiednio dobrany harmonogram zadań i zabaw dla naszej pociechy jest równie ważny. W ten sposób dziecko może łatwiej przyzwyczaić się do ustalonego planu działań w ciągu dnia.

Bezpieczeństwo na terenie przedszkola

Zanim dany obiekt stanie się przedszkolem musi przejść szereg testów oraz dostać pozwolenia m.in. od  Państwowej Straży Pożarnej, sanepidu i PIP. Przez to, że przebywać będą tam dzieci wymogi są ściśle pilnowane.

Zachowane muszą być wymogi higieniczne, przeciwpożarowe, odpowiednio dostosowane sale, korytarze, szatnie. Ponadto nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz też warto zwrócić uwagę w jaki sposób jest rozplanowany wybieg, plac zabaw dla dzieci. Dodatkowo należy dowiedzieć się czy przedszkole posiada monitoring oraz wyposażone jest w bezpieczny system wejść.

Kadra nauczycielska oraz edukacja

Podstawowy program edukacyjny prowadzony w danej placówce powinien być zatwierdzony przez MENiS. Poza edukacją przedszkole powinno poszerzać swoją ofertę o zajęcia wspomagające rozwój np. muzykę, naukę języka obcego, zajęcia sportowe.

Kluczową rolę odgrywa sprawdzona kadra nauczycielska. Ważne, aby nauczyciele nie byli tylko dobrze przygotowani pod kątem edukacji, ale również pod kątem odpowiedniego obycia się z małymi dziećmi. Atmosfera i sposób w jaki przekazujemy wiedzę ma ogromne znaczenie.

Warto zapytać czy przedszkole jest wyposażone w specjalistów takich jak np. pedagog, logopeda, terapęuta.

Jedzenie

Przed dokonaniem wyboru należałoby zapoznać się czy przedszkole zaopatrzone jest we własną kuchnię czy oferuje catering. Jadłospis oferowany przez przedszkole powinien być łatwo dostępny. Dobrze jak jest urozmaicony i odpowiednio zbilansowany.

Warto dopytać się, czy przedszkole uwzględnia indywidualne potrzeby żywieniowe dzieci, np. alergików i cukrzyków oraz czy uwzględniają w swojej ofercie diety wegetariańskie czy też bezglutenowe. Doskonale jeśli posiłki są urozmaicone i dzieci mogą dokonać wyboru spośród serwowanych dań co chcą zjeść.

Grupa oraz indywidualne podejście

Dowiedz się czy przypadkiem grupy w danym przedszkolu nie są zbyt liczne. Grupa nie powinna składać się z większej liczby niż 20 dzieci. Na liczbę około dziesięciu przedszkolaków należy uwzględnić jednego opiekuna.

Indywidualne podejście do każdego z dziecka jest również ważnym aspektem. W przypadku jeśli nasza pociecha nie jest nauczona dziennych drzemek, nauczycielki powinny to respektować i zaoferować inną formę spędzenia czasu jak np. czytanie bajek czy rysowanie.

Jeśli nadal nie macie pomysłu gdzie posłać swoje dziecko, możemy polecić wam prywatne przedszkole odkrywców “Sokrates” mieszczące się w Gdańsku na ul. Zakopiańskiej 37 a. Po więcej szczegółowych informacji odsyłamy was do strony internetowej przedszkola http://sokrates.gda.pl/przedszkole/.

Podsumowując jeśli już dobrze zapoznaliście się z przedstawionymi wskazówkami oraz poradami dotyczącymi wyboru przedszkola, przed samym wyborem należałoby jeszcze upewnić się co do swojego wyboru i zapytać co o danej placówce sądzą znajomi, ludzie z okolicy. Możecie skorzystać z dni otwartych lub wybrać się z Waszą pociechą w środku tygodnia i sprawdzić na własnej skórze jak wygląda dzień w owej placówce. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here