ciemny zaułek

Każdego roku wielu uczniów klas maturalnych staje przed trudnym wyborem kierunku studiów. Coraz większą popularnością obok najczęściej wybieranych kierunków takich jak administracja, marketing i zarządzanie, ekonomia, prawo czy medycyna, cieszą się kierunki takie jak kryminalistyka czy kryminologia. Początki kryminalistyki sięgają XIX wieku, choć tak na prawdę uznać można, że w momencie pierwszego zabójstwa człowieka doszło do powolnego procesu kształtowania się tego kierunku.

Te kierunki są bardzo często ze sobą mylone

Na studiach o kierunku kryminologia żak pozna wiedzę odnośnie samego sprawcy przestępstwa i jakimi przesłankami się kierował popełniając dane przestępstwo. Natomiast kryminalistyka – studia kryminalistyczne uczą jak wykryć sprawcę przestępstwa poprzez analizę śladów przestępstwa, narzędzia zbrodni, oględzin zwłok oraz miejsca zbrodni. Kryminalistyka pełni również funkcję zapobiegawczą, poprzez przewidywanie, rozpoznawanie i zapobieganie określonych schematów, którymi kierują się przestępcy w momencie popełniania zbrodni.

Po ukończeniu studiów o tym kierunku, absolwent może starać się o podjęcie pracy w sektorach stricte związanych ze służbami bezpieczeństwa, a mianowicie policji. Studia o kierunku kryminalistyka mogą się przydać również podczas pracy prywatnego detektywa.

W kryminalistyce można wyróżnić jej cztery podstawowe funkcje takie jak funkcja rozpoznawcza, wykrywcza, dowodowa i funkcja zapobiegawcza. Funkcja rozpoznawcza ma za zadanie uzyskać jak najwięcej informacji odnośnie aktualnych oraz przyszłych działań dotyczących zwalczania przestępczości. Funkcja wykrywcza skupia się na odnalezieniu sprawcy, wykrycia konkretnego zdarzenia, rzeczy czy też sposobu powstawania danych zjawisk.

kryminalistyka - studia

Funkcja dowodowa odnosi się do postępowania w procesie karnym w którym trzeba uprawdopodobnić założone hipotezy. Do funkcji dowodowej zalicza się czynności związane z oględzinami miejsca zbrodni, oględzinami zwłok, zabezpieczenie zebranych materiałów dowodowych, przesłuchanie podejrzanych i ich konfrontacja oraz przedstawienie ekspertyz. Funkcja zapobiegawcza, zwana potocznie funkcją prewencyjną ma na celu wyeliminowanie czynników sprzyjających popełnieniu przestępstwa poprzez np. ochronę danego obiektu.

Oględziny miejsca zbrodni są nieodzownym etapem śledztwa. W skład podstawowej grupy oględzinowej wchodzi prokurator – kierownik grupy oględzinowej, pracownik pionu dochodzeniowo – śledczego Policji, pracownik pionu operacyjno – rozpoznawczego Policji, pracownik pionu techniki kryminalistycznej. W zależności od charakteru miejsca zdarzenia i zbrodni w oględzinach może brać udział również biegły.

Kolejnym aspektem nieodłącznie związanym z popełnieniem zbrodni są ślady na miejscu popełnienia przestępstwa. Wyróżnić możemy wiele rodzajów śladów, do najczęściej występujących zaliczamy ślady biologiczne, dermatoskopijne, mechanoskopijne, ślady broni, plamy czy też ślady odwzorcowania. Na miejscu zbrodni zawsze zabezpieczane są ślady wszystkich znalezionych linii papilarnych.

Po oględzinach miejsca zbrodni i ewentualnych zwłok oraz po zebraniu śladów należy ustalić tak zwaną wersję kryminalistyczną, która ma za zadanie przedstawienia alternatywnego wyjaśnienia przebiegu zdarzenia. Aby wersja była jak najbardziej odzwierciedlała faktyczny przebieg zbrodni śledczy muszą bardzo skrupulatnie przeanalizować wszelkie zdobyte materiały dowodowe oraz uzupełnić ewentualne braki. Ostateczna wersja kryminalistyczna musi mieć poparcie w zebranych dowodach i materiałach.

kryminalistyka

Student na kierunku kryminalistyka zostanie zaznajomiony ze strategią oraz metodami kryminalistycznymi. Warto zauważyć, że kryminalistyka czerpie wiedzę kompleksową i korzysta z osiągnięć kierunków takich jak psychologia, prawo, fizyka, chemia, biologia, medycyna sądowa oraz kryminologia.

Decydując się na kierunek kryminalistyka, musimy mieć pewność, że naszą przyszłość wiążemy z pracą w służbach bezpieczeństwa, która nie jest pracą łatwą, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Niejednokrotnie oględziny miejsca zbrodni lub zwłok mogą spowodować u osób bez odpowiednich predyspozycji, bardzo przykre doznania emocjonalne. Nadto, kandydat na studia o kierunku kryminalistyka powinien być zorientowany w tematyce bezpieczeństwa oraz organizacji państwa czy też polityki.

Reasumując kryminalistyka ma za zadanie wykrycie sprawcy oraz zebranie dowodów wskazujących na jego winę, a zapotrzebowania na specjalistów w dziedzinie kryminalistyki ciągle rośnie. Bezpieczeństwo obywateli jest najważniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here