Jaki Internet dla gamerów będzie najlepszy?

Dla wielu osób rozgrywka online to zabawa, czasem także pełnoprawne hobby, a nawet sposób na życie, jeżeli weźmiemy pod uwagę profesjonalnych zawodników e-sportu czy najpopularniejszych gamingowych YouTuberów.

Jednak bez względu na to, czy zajmujemy się gamingiem dla relaksu, czy też wiążemy z nim poważniejsze plany, warunkiem rozpoczęcia każdej wirtualnej przygody jest szybki i stabilny Internet. Poznań na szczęście ma sporo do zaoferowania pod tym względem.

Poznań – mekka dla gamerów?

Jeżeli myślimy o miastach istotnych dla polskiej sceny gamingowej, na myśl przychodzi przede wszystkim Warszawa, gdzie klub Legia Warszawa stworzył własną sekcję e-sportu, czy też Katowice, miejsce dorocznych rozgrywek Intel Extreme Masters. Okazuje się jednak, że znaczenie Poznania w polskim gamingu także jest trudne do przecenienia. Tradycję gamingu po części ugruntował w Poznaniu odbywający się od prawie dwóch dekad konwent Pyrkon, skupiający miłośników fantastyki, graczy i innych geeków z całego kraju. Co więcej, nową gamingową tradycją w Poznaniu stały się turnieje e-sportowe na terenie INEA Stadion. Nieprzypadkowo gospodarzem tych wydarzeń jest firma INEA. Jest ona bowiem lokalnym liderem, jeżeli chodzi o szybki Internet.

Odpowiedni dla gamerów Internet – Poznań

Jak już wspomnieliśmy, współczesny gaming wymaga bardzo dużej przepustowości łącza. Rolę odgrywa tu nie tylko prędkość downloadu, ale także uploadu. Ten drugi parametr jest często pomijany w materiałach reklamowych firm telekomunikacyjnych, ponieważ z technicznego punktu widzenia trudniej jest uzyskać wysoką prędkość uploadu. W standardzie zatem jest ona przeważnie o wiele niższa niż prędkość downloadu, a tzw. łącze symetryczne, gdzie prędkości są równe, to najczęściej dodatkowa i dosyć kosztowna opcja.

Najszybszy Internet – Poznań i okolice

Poznań to atrakcyjny rynek dla dostawców usług internetowych. Z tego względu możemy wybierać wśród wielu rozmaitych ofert.

Najwięksi dostawcy, tacy jak Netia czy Orange, przeważnie oferują w standardzie łącze o wysokiej prędkości downloadu, ale nieproporcjonalnie niższej przepustowości łącza przy uploadzie. Najczęściej jest to 10% prędkości łącza przy pobieraniu – przykładowo połączenie reklamowane jako posiadające przepustowość 500 Mb/s ma raptem 50 Mb/s prędkości uploadu, co może być problemem, zwłaszcza gdy poza graniem online chcemy także np. streamować nasze zmagania na platformach takich jak Twitch czy YouTube. Nierzadko okazuje się, że łącze symetryczne jest dostępne wyłącznie jako rozwiązanie dedykowane dla biznesu, na warunkach kompletnie nieopłacalnych dla pojedynczych użytkowników.

W praktyce jednak może się okazać, że 100 Mb/s uploadu i 1 Gb/s downloadu będzie wystarczające w większości sytuacji. Jeżeli natomiast wiemy, że takie łącze nie sprosta naszym wymaganiom, Poznań ma dostęp do łącza „do zadań specjalnych”. Poznańska INEA oferuje bowiem rekordową prędkość 10 Gb/s łącza symetrycznego. Rozwiązanie to wiąże się z kosztem 199,90 zł miesięcznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here