Inteligentne biurowce – z tym terminem spotkać się można niejednokrotnie, szczególnie jeżeli regularnie przeglądamy prasę branżową lub też interesujemy się nowinkami technologicznymi. Co jednak się tak naprawdę za nim kryje i dlaczego rozwiązanie takie uznawane jest przez ekspertów za wysoce pożądane? Tematem tym zajmiemy się w sposób szczegółowy w ramach dzisiejszego artykułu. Serdecznie zapraszamy do jego lektury!
Jak mówią przedstawiciele firmy MIX GROUP z Krakowa, której główną działalnością jest budowa powierzchni biurowych; Podstawowym wymogiem jaki zapewnić musi jego użytkownikom oraz interesantom taki obiekt jest podwyższone bezpieczeństwo. Aby było to możliwe, w ramach obiektu implementowane są specjalistyczne rozwiązania technologiczne bazujące między innymi na kartach dostępu oraz różnorakich czytnikach, dzięki którym właściciel może mieć pewność, że tak na teren samego budynku jak i do poszczególnych jego stref przedostać się będą mogły tylko i wyłącznie osoby upoważnione oraz posiadające właściwe uprawnienia. Znacznie minimalizuje to ryzyko włamania oraz kradzieży, które to jak można się domyślić mogą być opłakane w skutkach.
Inteligentny biurowiec to jednakże nie tylko bezpieczeństwo – to także inteligentne gromadzenie, analizowanie i przetwarzanie danych przez systemy komputerowe zaimplementowane w jego ramach. Mogą one na przykład śledzić ruch na poszczególnych piętrach obiektu i na podstawie tych informacji wyłączać lub aktywować wybrane moduły obiektu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przestrzeń biurową wyposażyć dodatkowo w czujniki dwutlenku węgla czy też temperatury, które to pozwolą jednostkom sterującym regulować jakość powietrza, siłę działania wentylacji, czy też sterować ogrzewaniem w taki sposób, aby praca i przebywanie w budynku stanowiło nie katorgę a przyjemne, pozytywne doświadczenie.
Opisywane rozwiązania są nie tylko korzystne z punktu widzenia ekspertów zatrudnionych w biurowcu, ale także okazują się być niezwykle korzystne dla samego jego właściciela, który dzięki implementacji modułów inteligentnych będzie w stanie optymalnie wykorzystać zainstalowane w ramach obiektu urządzenia i wyposażenie dodatkowe, co z kolei doprowadzi do ich wolniejszego zużywania się, a także zmniejszonych wydatków na energię elektryczną, które to w przypadku budynków wielkopowierzchniowych mogą być bardzo wygórowane. Doskonałym rozwiązaniem okazuje się także zagospodarowanie dachu biurowca, na przykład poprzez wydzielenie na nim przestrzeni, w której odpoczywać będą mogli interesanci czy pracownicy jak również – poprzez montaż wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych sprawiających, że inteligentny budynek będzie nie tylko pobierał ale także generował energię elektryczną…i to dodatkowo w sposób w stu procentach ekologiczny i bezpieczny dla środowiska! Czy w fazie projektowania i planowania warto wziąć pod rozwagę wzniesienie budowli w stu procentach inteligentnej, zgodnej z najnowocześniejszymi trendami? Naszym zdaniem – jak najbardziej tak! Inwestycja taka bardzo szybko się bowiem zwróci, a następnie będzie na siebie tylko i wyłącznie zarabiała!