Akty notarialne sporządzane u notariusza. Co warto o nich wiedzieć?

Notariusz to prawnik posiadający uprawnienia do sporządzania aktów notarialnych. Czym dokładnie są akty tego typu i kiedy należy je spisywać? Sprawdź teraz!

Akt notarialny – co to jest?

Aktem notarialnym nazywa się dokument urzędowy, który ma na celu potwierdzenie wykonania danej czynności prawnej. Jest on także formą takiej czynności prawnej. Akt notarialny przygotowuje notariusz lub konsul, gdy uzyska on upoważnienie na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych.

Konieczność sporządzania aktów notarialnych wynika z określonych przepisów prawnych, ale na taką formę zawarcia umowy strony mogą zdecydować się także wtedy, gdy wynika to z ich woli.

Gdy forma aktu notarialnego nie będzie dochowana, wówczas dana czynność nie pociąga za sobą skutków prawnych, czyli pozostaje ona bezskuteczna i nieważna.

Jakie dokumenty muszą posiadać formę aktu notarialnego?

W przepisach można znaleźć dokładny wykaz tych dokumentów, które muszą posiadać postać aktu notarialnego.

Formę aktu notarialnego muszą posiadać między innymi:

• umowy dotyczące sprzedaży, kupna czy przekazania nieruchomości
• umowy darowizn
• umowy majątkowe małżeńskie jak intercyza
• umowy pożyczek hipotecznych
• umowy spółek – wybrane rodzaje
• oświadczenia dotyczące poddaniu się egzekucji

Postać aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza może posiadać także testament – mowa wówczas o tak zwanym testamencie notarialnym. Testament ten przekazywany jest także to notarialnego rejestru testamentów.

Warto też zaznaczyć, że forma aktu notarialnego może być zastosowana do tych dokumentów, które nie muszą posiadać takiej postaci, ale strony chcą, aby dokument był tego rodzaju aktem podpisanym w obecności notariusza.

Dokładny wykaz wszystkich dokumentów, które muszą posiadać formę aktu notarialnego, można znaleźć w odpowiadających im przepisach prawa.

Koszty związane z zawarciem aktu notarialnego

Przepisy wskazują, że notariusz ma prawo pobrać odpowiednie wynagrodzenie za swoje usługi notarialne. Maksymalne stawki tych usług zawiera taksa notarialna, która obwieszczana jest co roku przez Ministra Sprawiedliwości.

Koszty aktu notarialnego mogą wynosić od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych, gdy przedmiot czynności notarialnej w akcie ma wysoką wartość, na przykład jest to nieruchomość.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here