Czy rustykalne wnętrze to coś dla nas

Wieś budzi wiele pięknych skojarzeń, szczególnie u ludzi, którzy spędzali tam wakacje, odpoczywali, relaksowali się. Niesamowite widoki, czyste powietrze, zapachy kwiatów i innych roślin, to wszystko wpływa na nasze pozytywne wspomnienia na temat wsi. Z tego właśnie względu niektórzy decydują się na urządzenie mieszkania w wiejskim, prostym, ciepłym stylu. Fachowo nazywa się go stylem rustykalnym. Styl ten stawia przede wszystkim na naturalność, niewymuszone piękno.

Jakie kolory dominują w rustykalnym stylu?

Chociaż mieszkania czy domy urządzone w stylu rustykalnym są raczej ciemne, to mimo wszystko, zapewne dzięki licznym dodatkom są bardzo przytulne. Dominują tutaj kolory ziemi, związane z naturą, takie jak brązy, żółcie, beże, zieleń. Rzadko spotkać można mocno kontrastujące ze sobą kolory, chyba, że występują one w ludowych dodatkach. Cechą charakterystyczną takiego rodzaju wnętrza jest cała ściana z cegły pomalowanej na biało albo chociaż jakiś fragment ściany. W pomieszczeniach rustykalnych występuje bardzo dużo drewnianych elementów, dębowych mebli.

Drewno – pojedyncze elementy czy dominujący dodatek??

Ponieważ na wsi nie brakuje drzewa, więc dodatki, żeby były naturalne, to najlepiej, żeby pochodziły z rodzimych, okolicznych, dostępnych drzew. W Polsce jest wiele rodzajów dobrej jakości i odpornych na działania zewnętrzne drzew, między innymi dąb, buk, jesion, brzoza, sosna, wiśnia , świerk. Każde ma inne właściwości, kolory i cechy, więc w zależności od potrzeb i upodobań, można się na któryś z tych gatunków zdecydować. Dzięki temu, że mamy krajowe drzewa, to nie ma potrzeby wydawać ogromnej ilości pieniędzy na egzotyczne gatunki. A prawdę powiedziawszy, im mniej egzotyczny gatunek, tym bardziej swojsko i naturalnie będzie wyglądać urządzone wnętrze.
Skoro w rustykalnym stylu dużo jest drewnianych elementów, to chcąc osiągnąć wiejski efekt, warto zainwestować w porządne, solidne drewniane meble, na przykład dębowe lub sosnowe. Nie ma najmniejszego problemu, żeby zakupić łóżko, szafy, komody, kredensy, skrzynie, stoły, krzesła lub stoliki wyprodukowane z bardzo dobrej jakości drewna, które są specjalnie postarzane. Dzięki takim stylizowanym na stare czasy meblom, osiągniemy jeszcze lepszy efekt wiejskiego klimatu. Można też zdecydować się na pomalowane drewnianych mebli bejcą albo na biało. Szczególnie kuchnia z białymi mebelkami, to wspomnienie związane z wiejską drewnianą chatką. Nietrudno sobie wyobrazić, jak przyjemnie spożywa się posiłek przy dużym, drewnianym stole, na którym stoi wazon z bukietem polnych kwiatków, siedząc na wygodnych krzesłach. Skoro drewno w dawniejszych czasach było tak popularnym materiałem, to bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby zdecydowanie się na drewnianą podłogę. Wiele parkietów, drewnianych desek czy paneli, jest produkowanych na starodawny styl.

Czy do rustykalnego stylu pasuje dywan?

Gdyby dołożyć do tego naturalny dywan z wełny, skóry lub bawełny, to stworzyłoby się bardzo przytulne pomieszczenie. Dla wielu rustykalny styl kojarzy się z piecem kaflowym, kominkiem, ogniem z kominka. Chociaż w mieszkaniach często nie mamy możliwości zaprojektować sobie takiego wnętrza, to dzięki wygodnej sofie z przyjemnym obiciem, fotelom i naturalnemu dywanowi uda nam się osiągnąć namiastkę tego klimatu. Na dywan rustykalny idealnie pasować będzie tkany na płasko dywan o grubym splocie. W zależności do jakiego pomieszczenia chcemy zakupić dywan, być może dobrym rozwiązaniem okazałby się mniej przyjemny w dotyku, ale nawiązujący do wiejskich klimatów dywan z juty. Jest on również tkany na płasko, co sprzyja utrzymaniu czystości, ponieważ łatwo się go odkurza. Dzięki tym właściwościom nadaje się nawet do jadalni lub kuchni. Jeśli nie chce się za bardzo inwestować w inne dodatki, to można zdecydować się na dywan z bogatszym wzorem lub kolorem ze sklepu dywanzwitek.pl. Dzięki temu ożywimy i ocieplimy pomieszczenie. Świetnym pomysłem do salonu lub sypialni jest skórzany, naturalny dywan albo syntetyczny dywan imitujący prawdziwą skórę.

Inne dodatki podkreślające wiejski klimat

W rustykalnych wnętrzach spotkać można drewno, cegłę, kamień, mosiądz, miedź. Ciekawym pomysłem jest użycie tego rodzaju kolorów w formie ozdobnej tapety. Będzie ona bardzo dobrze współgrać z bieloną ścianą albo drewnianą podłogą czy meblami. Można też wybrać tapety nawiązujące do natury, czyli związane z przyrodą, kwiatami, drzewami lub roślinami. Jak dowiadujemy się z serwisu https://binglass.pl w stylu rustykalnym znakomicie sprawdza się także szkło. Jeśli chodzi o dodatki, to chociaż możliwości wyboru są bardzo szerokie, nie można popadać w przesadę. Styl rustykalny nie jest pełen przepychu, sztuczności i przesadnej wystawności, wręcz przeciwnie, w urządzonym na ten styl wnętrzu powinniśmy odpoczywać, relaksować się. Bardzo popularnym i nienachalnym dodatkiem może być naturalny pled, poduszki, lniane obrusy, zasłony, szydełkowe firanki, elementy ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub miedzi.

Bez problemu daje się zauważyć, że styl rustykalny przeżywa swoje odrodzenie. Łatwo się nim zauroczyć, ponieważ nawiązuje do naszej ludowej historii. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić w ilości dodatków, bo chodzi przecież o to, żeby w takim mieszkaniu odpocząć, poczuć się przytulnie, nabrać energii na kolejne stresujące w życiu sytuacje. Z pewnością tak urządzone mieszkanie, to doskonałe rozwiązanie dla ludzi ceniących spokój i brak przepychu.

Poszukujesz stylowych mebli w stylu industrialnym? Zapraszamy na stronę internetową producenta mebli loftowych Platformamebli.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here