Powody, dla których warto wdrożyć CRM

Korzyści z uruchomienia CRM w firmie często ograniczane są do profitów wyłącznie sprzedażowych. Nie kończą się jednak wyłącznie na zysku – to również kwestia stabilizacji, szybkości działania i lepszej efektywności.

Podstawową zaletą CRM są konkretne dane, twarde zestawienie liczb prezentujących wszystko co ważne: od aktywności sprzedażowej po efektywność marketingową. Wdrożenie CRM pozwala na pełną, rozbudowaną możliwość danych na wysokim poziomie szczegółowości. Pokazuje to przykład Salesforce, którego zestawienia stanowią ciekawy materiał bazowy pod kątem rozwoju danego podmiotu.

Mierzalność działań, w przypadku dobrego CRM idzie w parze z umiejętnością wykorzystania danych o kliencie oraz jego oczekiwaniach. System, zapewnia konsekwentną budowę wiedzy o określonym kliencie. Dzięki zebraniu w jednym miejscu danych kontaktowych, ofert, notatek ze spotkań oraz historii kontaktów w ujęciu kalendarzowym można precyzyjnie oszacować jego potrzeby już na etapie ich powstawania. W ten sposób CRM pomaga wręcz wyprzedzić kontakt ze strony Klienta, a inicjatywa spływa na drugą stronę. Tak działa np. Salesforce Sales Cloud, który samodzielnie podpowiada idealny moment na zakończenie transakcji.  

Te fundamenty idą w parze z innymi korzyściami z wdrożenia CRM. Możliwość personalizacji podczas komunikacji internetowej sprawia, że dialog przy wykorzystaniu nowoczesnych form utrzymuje ludzki – a nie automatyczny – charakter. Co ważne, CRM daje szansę na uporządkowanie formatów wymiany informacji. Komunikacja – zarówno zewnętrzna jak i wewnętrzna – staje się przejrzysta, precyzyjna a także archiwizowana na potrzeby ewentualnej weryfikacji.

CRM w firmie to również możliwość wygenerowania rozbudowanych raportów z podjętych oraz zaplanowanych działań marketingowych. System CRM staje się więc naturalnym zapleczem dla managera; nie tylko stanowi bazę jego pracy, ale i źródło inspiracji po wykorzystaniu zebranych danych. Np. Salesforce Einstein Analytics, sztuczna inteligencja stosowana w narzędziach Salesforce CRM, jako generator danych daje zestawienia przewidywanych zysków, jakościową ocenę wygenerowanych leadów czy możliwości sprzedażowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here