Najlepsze ćwiczenia w domu

Do treningu w domu potrzebna jest przede wszystkim motywacja. Ale gdy ćwiczymy regularnie, efekty domowego fitnessu mogą być znakomite. O czym pamiętać, ćwicząc we własnych czterech ścianach?

Podstawą jest oczywiście dobranie odpowiednich ćwiczeń i regularne ich wykonywanie. Nie zapomnij przy tym o rozgrzewce oraz właściwym nawodnieniu organizmu.

Jak ćwiczyć w domu?

Aby twój trening był efektywny i wydajny, nie potrzebujesz siłowni czy dużej sali ćwiczeń z wieloma przyrządami i akcesoriami. Dzięki własnej motywacji oraz systematycznej pracy także ćwiczenia w domu przyniosą znakomite rezultaty.

Ćwicząc w domu szczególnie istotne jest wyznaczenie celów, do których chcesz dążyć. Niech nie będą one zbyt odległe w czasie, gdyż świetną motywacją do dalszej pracy są rezultaty, które możesz dość szybko zaobserwować.

Przygotuj też plan treningowy. Na szczęście nie musisz tego robić samodzielnie – bez trudu znajdziesz wiele przykładów w internecie, wielu trenerów organizuje nawet całe cykle ćwiczeń online. Sporządź harmonogram w taki sposób, aby ćwiczyć np. 4-5 razy w tygodniu lub co drugi dzień. Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć, w jakiej formie jesteś i jaką ilością czasu dysponujesz.

Trening w domu dla każdego

Ćwicząc w domu, nie wahaj się skorzystać z różnorodnych przyrządów i przedmiotów, które masz w zasięgu ręki. Do treningu siłowego nie potrzebujesz hantli i ciężarków – zastąp je butelkami wypełnionymi wodą. Nie masz maty do ćwiczeń? Na dywanie rozłóż gruby koc i do dzieła! Możesz również ćwiczyć z gumą, skakanką lub hula-hop.

Jeśli chcesz popracować nad konkretną partią ciała, wykonuj ćwiczenia na łydki, wewnętrzną stronę ud, brzuch czy pośladki. Plank, brzuszki i rowerek w leżeniu tyłem to przykłady efektywnych ćwiczeń, do których nie potrzebujesz żadnego wyposażenia.

Jeżeli natomiast zależy ci na pozbyciu się oponki, wykonuj trening interwałowy i cardio po 2 razy w tygodniu każdy. Przy chęci nabrania masy mięśniowej najlepiej sprawdza się trening siłowy, np. w postaci treningu obwodowego co drugi dzień.

Rzeźbiąc sylwetkę, warto urozmaicić ćwiczenia tak, aby trenować różne partie mięśniowe każdego dnia. W ten sposób unikniesz też wpadnięcia w rutynę. Jeżeli chcesz poprawić samopoczucie i dotlenić swój organizm, wybierz się po prostu 3-4 razy w tygodniu na spacer lub wycieczkę rowerową.

Jednym z najpopularniejszych treningów w ostatnim czasie jest tabata. Trwa ona zaledwie 4 minuty, podczas których w sposób interwałowy wykonujesz określone ćwiczenia z maksymalną intensywnością.

Rozgrzewka i elektrolity po treningu

Każdy trening powinna poprzedzić rozgrzewka, która pozwala organizmowi wskoczyć „na wyższe obroty”. W czasie ćwiczeń tracisz dużo wody oraz cennych pierwiastków, warto więc uzupełnić ich poziom – podstawą ku temu jest odpowiednie nawodnienie oraz elektrolity po treningu. Możesz przyjmować je w formie suplementów diety lub tabletek musujących. Może to być też domowy izotonik.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here