matematyka
fot. pexels.com

Obecny system edukacji obowiązuje już od dziesiątek lat. Co prawda na przestrzeni lat następowały różne zmiany, natomiast niezbyt drastyczne i mające wpływ na to, co jest przekazywane w szkołach, jaka jest to wiedza. Dziś opowiemy co nieco o nauczaniu matematyki, która oczekuje od uczniów wiedzy na pewne tematy, a niekoniecznie uczy tego, co w życiu naprawdę się przydaje.

Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-rozwiazac-uklad-rownan/

Niepotrzebna wiedza?

Nie można twierdzić, że wszystko jest zbędne i niepotrzebne, jeśli chodzi o nauczanie matematyczne. Wiele kwestii naprawdę się przydaje, budzi świadomość i sprawia, że uczeń nabywa pewnego rozeznania. Coraz więcej osób jednak – rodziców i dorosłych, którzy widzą na ile przydaje im się wiedza ze szkoły – stwierdza, że zbyt wiele czasu jest w szkołach przeznaczane na zagadnienia, które w życiu codziennym zupełnie się nie przydają, a ich zastosowanie kończy się po zaliczonym egzaminie. To przede wszystkim konkretne działania matematyczne, które należy wykonywać ręcznie, a obecnie istnieją aplikacje, narzędzia, oprogramowania, które wykonują takie działania automatycznie, w kilka sekund. 

Wiele osób zastanawia się więc w jakim celu przyswajać wiedzę, która nie ma kompletnego zastosowania w życiu codziennym, a tym bardziej jeśli do pewnych obliczeń można zastosować narzędzia wykonujące pewne obliczenia za nas.

Czego powinni uczyć na matematyce?

Nie jest tak, że w życiu codziennym matematyka się nie przydaje. Otóż tak naprawdę bardzo często korzystamy z tej dziedziny wiedzy, z tym, że w zupełnie innych obszarach życia, niż chciałaby tego matematyka taka nauczana w szkole. W codzienności obszary matematyczne, które mają zastosowanie i warto byłoby uczyć o nich na zajęciach w szkole, to chociażby szeroko pojęta edukacja finansowa, a w niej umiejętność zarządzania pieniędzmi, zarabiania ich, sposobność inwestowania i dywersyfikacji czy temat kredytów. Kwestie związane z rozliczaniem podatków i w ogóle wytłumaczenie, jak to wszystko funkcjonuje. Te obszary są przez nas wykorzystywane każdego dnia i nie ma sposobności, aby ktokolwiek nie musiał się z nimi zmierzyć. Z tego względu warto byłoby, aby w szkole uczono właśnie takich zagadnień.

Przeczytaj też: http://www.trenddecor.pl/jak-pozbyc-sie-domowych-szkodnikow/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here