Zasady działania pompy ciepła

W ostatnich latach można zaobserwować wiele zmian, jeśli chodzi o sposoby ocieplania domów jednorodzinnych. Nie ma w tym nic dziwnego – poszukujemy coraz to nowych metod na dostarczenie ciepła do naszych czterech kątów, ponieważ ceny ogrzewania zauważalnie wzrosły. Ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod na ocieplenie domu mieszkalnego stanowi tzw. pompa ciepła. Na czym polega istota tego rozwiązania i jakie wyróżniamy rodzaje pomp? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.

Czym jest pompa ciepła? Podstawowe informacje

Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne, które pozwala na dostarczenie ciepła do domu dzięki zaczerpnięciu jej z otoczenia. Najczęstsze źródła, z których pobierana jest energia, to grunty oraz znajdujące się w nich wody gruntowe, a także powietrze.

Mechanizm działania pompy cieplnej jest, praktycznie rzecz biorąc, dość prosty. Mechanizm ten pobiera ciepło z tzw. źródła dolnego (energia jest uzyskiwana dzięki działaniu kolektora zamontowanego pod powierzchnią ziemi), następnie zaś przekazuje je do pomieszczenia. W efekcie pompa skutecznie ogrzewa ściany, podłogę, tradycyjne grzejniki lub sufit (w zależności od typu urządzenia zainstalowanego w domu i tego, czy zastosowano np. klimakonwektor).

Jakie są najczęściej wykorzystywane rodzaje pomp ciepła?

Można wyróżnić dwa główne rodzaje pomp cieplnych – są one następujące:

pompa ciepła powietrze-woda – ten rodzaj domowej pompy cieplnej zapewnia podgrzewanie wody użytkowej dostarczanej do domu na co dzień. Instalacja pompy ciepła typu powietrze-woda nie wymaga wykonywania odwiertów;

– pompa ciepła powietrze-powietrze (czasem określana także jako tzw. pompa ciepła powietrzna). Tego typu urządzenie nawiewa pozyskaną energię do pomieszczeń i przypomina swoim wyglądem tradycyjną klimatyzację.

Pompa ciepła – zalety

Nie ma nic dziwnego w tym, że w ostatnich latach pomysł na ogrzewanie, jakim jest pompa cieplna, zyskuje sobie kolejnych zwolenników. Jest tak, ponieważ jej stosowanie wiąże się z licznymi zaletami. Używanie pompy oznacza następujące korzyści:

– ekologiczny charakter instalacji (urządzenie to wykorzystuje OZE – Odnawialne Źródła Energii, w odróżnieniu od np. używanych dawniej pieców kaflowych zasilanych węglem itd.),

– zmniejszenie rachunków z tytułu ogrzewania, co oznacza, że inwestycja w pompę powinna zwrócić się w krótkim czasie.

Pompa ciepła – gdzie można dokonać zakupu?

Ponieważ pompa ciepła powinna służyć nam nawet przez kilkanaście/kilkadziesiąt lat, konieczne jest, by była ona wykonana i zainstalowana przez specjalistów. Jeśli szukasz firmy zajmującej się wykonywaniem tego typu usług, wybierz doświadczonych profesjonalistów – do takich należy m.in. DAIKIN.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here