nauczyciel akademicki

Wiele razy w historii ludzkości zastanawiano się, dlaczego i jak bardzo ważna jest nauka. Chyba zdajemy sobie sprawę z tego, że analfabetyzm został zwalczony dopiero stosunkowo niedawno, a wciąż są takie rejony świata, w których nadal powszechnie występuje. Skoro jednak nauka jest tak powszechna, to może, zamiast rozpatrywać tylko to czy powinna być dostępna, czy nie i jakie to przynosi korzyści, warto by było zastanowić się również, nad jakie tym jej formy są najbardziej efektywne. Nie chodzi mi tutaj o patrzenie na to zagadnienie w kluczu czy dziecko powinno się uczyć w szkole, czy w domu.

Chodzi mi tutaj o coś zupełnie innego.

Dla sporej części rodziców początek roku szkolnego to potężne wyzwanie finansowe związane, z tym że dzieci potrzebują nowych książek, zwłaszcza że podstawa programowa bardzo często się zmienia, więc coraz trudniej będzie szczególnie w rodzinach, w których dzieci jest dużo, bo utraciły one możliwość sprytnego oszczędzenia, która polegała na tym, że młodsze dzieci brały książki po starszych. Może warto w ogóle zastanowić się nad tym, czy książki są potrzebne, a jeżeli tak to, jak dużej ilości oraz nad tym, w jaki sposób wpływają one na proces nauki i przyswajania wiedzy przez dziecko.

Wyeliminowanie książek całkowicie jest niemożliwe i niedorzeczne, choć być może będą one stopniowo zmieniały swoją formę z papierowej na elektroniczną. Główna wartość książek tkwi w tym, że da się z nich pozyskiwać wiedzę, kiedy się tylko chce. Jednak ich zbyt duża ilość prowokuje nie tylko problemy finansowe, ale również odbiera dzieciom możliwości samodzielnego poszukiwania wiedzy w innych źródłach, ponieważ mają wrażenie, że wszystko jest w podręczniku.

na studiach

Książki, w których zawarte są tak zwane ćwiczenia, krzywdzą dzieci na jeszcze jeden nieoczywisty sposób, a polega on na tym, że zadanie ucznia ogranicza się tylko do wypełnienia pustych pół czy wykonania ściśle określonego zadania bez większego wysiłku, Gdyby to samo zadanie musiałby wykonać, zapisując wszystko odręcznie w zeszycie, to zdecydowanie więcej tej zapisanej wiedzy pozostałoby w jego głowie, a więc ostateczny efekt byłby lepszy.

Sytuacja zmienia się radykalnie, gdy taki uczeń idzie na studia, bo tam sposób zdobywania wiedzy jest zupełnie inny, gdyż na uczelni wykładowcy tylko sygnalizują pewne tematy, które trzeba opanować, a szczegóły i konkretną wiedzę trzeba odnaleźć samemu w odpowiedniej literaturze, która bardzo często dostępna jest w bibliotekach. Taki model nauczania ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój człowieka, ponieważ zwiększa jego kreatywność poprzez zmuszenie go do samodzielnego działania. Tak zdobytą wiedzę nie tylko łatwiej zapisuje się w pamięci, ale także pozwala on na tworzenie kreatywnych i nowatorskich pomysłów, które być może zmienią świat.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że to właśnie uczelnie inne tego typu szkoły szczycą się ogromną ilością zgłaszanych patentów na wynalazki i innych tego typu rzeczy. Dzięki uczelniom powstaje również ogromna ilość publikacji naukowych, artykułów, a nawet książek. Nie powstałyby one nigdy, gdyby studenci nie zostali w ten sposób zachęceni do podejmowania działania, bo trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że student ma nie tylko zdobywać wiedzę, ale mają przede wszystkim przetwarzać i wykorzystywać na innowacyjny sposób.
Jeżeli ktoś uważa, że ludzie żyjący przed nami na przykład w średniowieczu czy w renesansie byli w jakikolwiek sposób gorsi od nas to powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo dawno powstały pierwsze uniwersytety i jak bardzo stara jest ta forma kształcenia. Jak widać pomimo upływu wielu wieków, wciąż jest ona zaskakująco skuteczna.

studia

Warto wspomnieć również o tym, że jest ona nieustająco rozwijana a wszelkie działania i modyfikacje mają na celu właśnie to aby zwiększyć aktywność studentów podczas zajęć i dlatego zmniejszana jest ilość godzin wykładowych, a zwiększony nacisk kładzie się na wszelkiego rodzaju działania praktyczne takie jak, chociażby praca w laboratoriach i innych tego typu miejscach.

Niestety powszechna dostępność studiów ma też swoje bardzo opłakane konsekwencje, ponieważ jest spore grono studentów, które nie potrafi docenić tego, jak dużo mają przed sobą możliwości, ponieważ jeżeli ktoś będzie aktywnym studentem, który będzie demonstrował swoje chęci do pracy i działania na każdym kroku, to z całą pewnością nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy, która będzie go zadowalała i pozwoli mu się utrzymać. Jest to bardzo prosta droga do przepięknej kariery i sukcesu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here