weterynarz

Lubisz zwierzęta oraz chciałbyś związać z nimi własną karierę zawodową? Może zaciekawić cię jeden z dwóch kierunków: weterynaria albo zootechnika!

Studia weterynaryjne – kierunek studiów

Leczenia nie wymagają wyłącznie ludzie. Wymagają go również rośliny i nasi czworonożni towarzysze – zwierzęta. Medycyna weterynaryjna może poszczycić się własną długoletnią historią, ponieważ pierwsze zapiski na temat leczenia zwierząt pojawiły się już w 3000 roku przed naszą erą w Mezopotamii. Leczeniu zwierząt poświęcał uwagę Hipokrates, Arystoteles przedstawił poszczególne z dolegliwości zwierzęcych, takich jak wścieklizna psów, natomiast Alkmeon z Krotonu, który pierwszy dokonywał sekcji zwierząt w celach badawczych, i miało to miejsce ok. 500 roku przed naszą erą.

W trzecim wieku przed naszą erą w Indiach powstał pierwszy szpital dla zwierząt. W średniowieczu szereg wydawanych dzieł oraz prowadzonych doświadczeń wpłynął na duży postęp weterynarii, oraz w 1762 roku w Lyonie powstała pierwsza szkoła weterynaryjna – Wyższa Szkoła Weterynarii. W latach siedemdziesiątych tego samego wieku w ślad Francuzów pognali Szwedzi, Niemcy, Duńczycy oraz Austriacy. W późniejszych wiekach weterynaria już tylko coraz intensywniej się rozwijała.

Teraz weterynarzy uczy się na uniwersytetach, i studia te trwają 5,5 roku – są jednolitymi studiami magisterskimi. Jeśli chcesz studiować weterynarię musisz mieć doskonałe wyniki z biologii, chemii, fizyki, matematyki i mieć dużo wrażliwości, jak i zimnej krwi. Gdy w tym obrazie widzisz siebie studia na kierunku weterynaria stoją dla Ciebie otworem!

Jako student tego kierunku w swoim rozkładzie zajęć znajdziesz takie przedmioty jak biologia, biologia komórki, biochemia, biofizyka, chemia, histologia oraz embriologia, anatomia zwierząt, anatomia topograficzna, fizjologia zwierząt, mikrobiologia, immunologia, genetyka ogólna oraz weterynaryjna, epidemiologia weterynaryjna, patofizjologia, farmacja, toksykologia, ochrona środowiska, weterynaria sądowa, dietetyka, chirurgia ogólna oraz anestezjologia, dolegliwości owadów użytkowych, dolegliwości psów, dolegliwości koni, sterylność mleka, historia weterynarii, dolegliwości ryb, andrologia oraz unasienianie, ocena obrazowa oraz mnóstwo innych z tego obszaru.

studia weterynaryjne

Weterynaria – przebieg studiów

Podczas studiów na kierunku weterynaria nauczysz się badać poziom zdrowia zwierząt, hamować, rozpoznawać oraz leczyć dolegliwości, wykonywać zabiegi operacyjne. W czasie nauki zaznajomisz się także z zagadnieniami połączonymi z ochroną zdrowia publicznego oraz bezpieczeństwem żywności. Absolwenci tego kierunku zdobywają tytuł zawodowy lekarza weterynarii. Uprawnia on do wykonywania samodzielnej działalności weterynaryjnej, daje także możliwość na zatrudnienie w publicznych oraz prywatnych klinikach dla zwierząt.

Po skończeniu weterynarii etatu poszukiwać możesz także w laboratoriach badawczych, zakładach produkcji zwierzęcej, w urzędach kontroli weterynaryjnej, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w strukturach pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody. Podczas rekrutacji na weterynarię pod uwagę brane są wyniki z matury z biologii, chemii, fizyki, języka obcego nowożytnego.

Zootechnika to kierunek, który umożliwi ci uzyskanie naukowej oraz praktycznej wiedzy dotyczącej hodowli zwierząt: ich żywienia, rozmnażania, czystości oraz zdrowia. W trakcie studiów weterynaryjnych otrzymasz także wiedzę z obszaru genetyki, nauk rolniczych, instytucji rynku oraz marketingu lub zastosowania informatyki w mechanizmie hodowli zwierzęcej.

koń

Absolwenci zootechniki są przygotowani do pracy w szeroko pojmowanym rolnictwie: w gospodarstwach rolniczych, farmach hodowlanych, w instytutach doradztwa agrarnego, przedsiębiorstwach przetwórstwa produktów pochodzenia zwierzęcego, sektorze paszowym, laboratoriach profesjonalnych, i również w administracji publicznej, leśnictwie oraz w strukturach pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody. Po skończeniu tego kierunku pracy poszukiwać możesz także w parkach zoologicznych, schroniskach, gospodarstwach agroturystycznych. Podczas rekrutacji na zootechnikę pod uwagę brane są wyniki z matury z biologii, chemii, fizyki, języka obcego nowożytnego.

Jaka praca, więc gdzie będziesz pracował po kierunku weterynaria
Absolwent kierunku weterynaria odnajdzie zatrudnienie w/jako: szpitalach dla zwierząt, schroniskach dla zwierząt, lecznicach weterynaryjnych, weterynarz prywatny, przychodniach.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Aby dostać się na studia na kierunku weterynaria, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, język obcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here