prawnik

Marzenia o pracy w zawodzie prawnika ma wielu młodych ludzi. Czasem inspiracją dla nich są ich rodzice, którzy ten zawód wykonują. Tradycje rodzinne są w przypadku zawodów prawniczych tak samo często decydującym czynnikiem, jak w przypadku studiów medycznych.
Wielu decydujących się na studia prawnicze ma na uwadze głównie szeroki katalog możliwości wyboru zawodu, jaki jest udziałem prawników. Aby jednak zostać prawnikiem, trzeba przejść przez bardzo trudną ścieżkę wyborów, nauki, praktyk zawodowych.

Po pierwsze – predyspozycje

Czy każdy może zostać prawnikiem? Zdecydowana większość – tak. Ale czy każdy może zostać dobrym prawnikiem? Zdecydowana większość – nie. Studia prawnicze wymagają silnego charakteru, dużej odporności na stres. Nie warto zaczynać tego kierunku, jeśli mamy lekkie podejście do obowiązków, terminów, pracy samodzielnej. Przyszły prawnik musi charakteryzować się pracowitością, ambicją, cierpliwością, wytrwałością. Zanim zostanie prawnikiem będzie musiał przeczytać setki książek.

Gdy już będzie prawnikiem, to codziennie będzie czytał setki stron zawierających przepisy prawne, lub ich interpretacje. Sam również będzie często sporządzać pisma. Do tego potrzebna jest nie tylko wiedza prawnicza, ale również doskonała znajomość języka polskiego. Poprawna pod każdym względem, piękna polszczyzna to atut nie tylko dokumentów, ale również ustnych wystąpień prawników. Niewielu prawników pracuje w zaciszu zamkniętych gabinetów.

Większość zawodów wykonywanych przez absolwentów prawa wymaga ciągłych kontaktów z innymi ludźmi, a reprezentowanie klientów przed sądem czy urzędami to zadanie dla osób odważnych, pewnych siebie i swojej wiedzy, mających zacięcie oratorskie.
Jeśli ktoś zamierza zostać sędzią, prokuratorem czy adwokatem musi pamiętać, że znaczną ilość godzin spędzi codziennie w sądzie. Osoby mające znaczne wady wymowy, np. jąkanie powinny dobrze przemyśleć decyzję o wyborze specjalności, bowiem wada może uniemożliwić im poprawne wykonywanie obowiązków.

Po drugie – egzamin maturalny i rekrutacja

prawo

Jeśli młody człowiek jest pewien swoich marzeń i ma odpowiednią konstrukcję psychiczną oraz przymioty charakteru odpowiednie do wykonywania zawodu prawnika, to w szkole średniej powinien zdecydować o wyborze przedmiotów maturalnych zgodnych z kierunkami rekrutacji. Każda uczelnia ma swój regulamin, ale większość przydziela punkty za podobne przedmioty. Oprócz obowiązkowo zdawanego na maturze języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego uczelnie punktują: historię, wiedzę o społeczeństwie, geografię, język łaciński z kulturą antyczną, filozofię.

Warto zdawać przedmioty obowiązkowe i wybrane na poziomie rozszerzonym. Wiele uczelni, szczególnie te najbardziej prestiżowe jak Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski przydzielają dodatkowe wagi przeliczeniowe dla przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym. Uniwersytety czy inne szkoły wyższe w innych ośrodkach akademicki, szczególnie w tych mniejszych, nie mają aż tak obostrzonych wymagań przy rekrutacji.

Dla porównania dwa uniwersytety: Warszawa – przy rekrutacji liczy się procentowy udział następujących przedmiotów: język polski -50%, matematyka – 5%, język obcy – 10%, dwa przedmioty dodatkowe – łącznie 35%; drugi uniwersytet to Toruń – tu dodaje się punkty tylko z trzech obowiązkowych przedmiotów – język polski – 50%, język obcy – 20% i matematyka – 30%. Z powyższego zestawienia wynika, że łatwiej dostać się na prawo w Toruniu, niż w Warszawie.
W każdym razie warto sprawdzić dokładnie warunki rekrutacji, zanim podejmie się decyzję o wyborze przedmiotów dodatkowych czy rozszerzeń na egzaminie maturalnym.

Po trzecie – studia

Decyzja o studiach i rekrutacja za nami, teraz nadszedł czas nauki na pięcioletnich studiach magisterskich. Studia prawnicze można realizować w formie studiów stacjonarnych (dziennych), niestacjonarnych (zaocznych), wieczorowych, eksternistycznych i w trybie indywidualnym. Studia zaoczne, eksternistyczne i indywidualne wymagają znacznie większego wysiłku i własnego wkładu pracy, niż studia stacjonarne.

studia prawnicze

Jednak studenci stacjonarni tak są obciążeni ilością zajęć i nauki, że z reguły nie mogą podczas studiów podejmować pracy. Stąd warto zdecydować się na studiowanie prawa mając zabezpieczenie finansowe, bo dorabianie przynajmniej przez pierwsze trzy lata studiów, jest prawie niemożliwe. Wielu studentów wykorzystuje czas wakacji letnich na zgromadzenie środków finansowych na kolejne semestry.

Program studiów na większości uczelni jest podobny. Po studiach absolwenci muszą odbyć aplikację, czyli rodzaj wieloletniej, słabo opłacanej praktyki zawodowej. Dopiero egzamin aplikacyjny z pozytywnym wynikiem daje początek właściwej karierze prawniczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here