studia inżynierskie

Gdy poszukalibyśmy szczegółowo w historii naszej planety odpowiedzi na pytanie, jakie były pierwsze zawody, to oczywiście do tego grona należałyby te, o profilu inżynierskim. Skąd ta pewność? Człowiek, odkąd odkrył, iż ma dwie ręce i jego umysł tworzy atrakcyjne pomysły, zaczął budować. Wpierw mały dom, aby sukcesywnie budować miasta oraz kultury. Na szczęście, z biegiem lat tych projektów przybywa.

Jak wyglądają studia inżynierskie?

Studia inżynierskie, jakie możemy nazwać mianem studiów technologicznych, wykonywane są w podziale na pierwszy oraz drugi stopień. Już na starcie należy nadmienić o tym, że zakres nauczania jest niezwykle duży oraz łączy w sobie wiele, rozmaitych dziedzin; od budownictwa po technikę chemiczną. Niezależnie od tego, na jakim kierunku kształcenia najmocniej się skupimy, przystoi objaśnić, iż popularność studiów inżynierskich jest rezultatem ich charakteru, więc wzięła się od tego, iż zapewnia absolwentom specjalizację w danej branży.

Kierunki inżynierskie to branża uczelni technicznych, jakie nastawione są na zdobywanie wiedzy praktycznej oraz doskonalenie umiejętności. Żeby wyjaśnić jak działa mechanizm edukacji, niechaj za przykład posłuży nadmienione już Budownictwo. Na pierwszym roku przeważają przedmioty, jakie określić można mianem ogólnych oraz podstawowych. Odnajdziemy: matematykę, fizykę, rysunek techniczny oraz odręczny, geometrię wykreślną, materiały budowlane.

Potem przechodzimy do odporności materiałów, mechaniki powszechnej, budownictwa ogólnego, hydrauliki oraz hydrologii. Następny krok nauczania to: mechanika budowli, konstrukcje betonowe, konstrukcje metalowe, technika prac budowlanych, mechanika gruntów oraz fundamentowanie. Czytając plan zajęć przychodzi nam do głowy myśl, że jest on wykonany od podstaw – faktycznie – więc wpierw studenci zapoznają się z zagadnieniami ogólnymi, aby następnie, z każdym semestrem konkretyzować zagadnienia.

Należałoby zwrócić uwagę na to, iż matematyka oraz fizyka to substrat całego procesu nauczania. Drugi etap tych studiów to wzmacnianie owej wiedzy oraz uzupełnianie jej o różne dane oraz przykłady. W planach spotkamy: administrowanie działaniami budowlanymi, mechanikę konstrukcji, skomplikowane konstrukcje asfaltowe, lub akustykę budowlaną.

inżynier

Pewną oznaką opisywanego kierunku jest to, iż studenci mają zwykle parę specjalności do wyboru. Mechanizm nauczania na kierunku Budownictwo można przełożyć również na pozostałe dyscypliny, w jakich również jest pewny podział: po pierwszym etapie nauki otrzymuje się dane zdolności uprawniające do wykonywania konkretnego zawodu, i po kolejnym etapie uzyskuje się również te, do ich nadzorowania oraz kierowania nimi.

Ile trwają studia inżynierskie?

Mechanizm nauczania na studiach inżynierskich przebiega według podziału na studia pierwszego oraz drugiego stopnia, więc zwykle trwa pięć lat, lub cztery i pół roku. Proces nauczania jest cyklem zamkniętym, chociaż nie dla wszystkich kierunków. Ponownie za przykład posłuży nam Budownictwo, jakie jest dziedziną, w jakiej, prócz otrzymanego dyplomu, wymagane są potrzebne pozwolenia. O które uprawnienia chodzi? Niektóre specjalizacje wprowadzają przymus posiadania zezwoleń do wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie.

Bez ich posiadania można wykonywać obowiązki zawodowe, lecz w ograniczonym obszarze. Żeby projektować oraz kierować pracami budowlanymi bez ograniczeń w branży konstrukcyjno- budowlanej należy zrobić roczną praktykę przy tworzeniu modeli, i półtoraroczną praktykę na budowie. W wypadku pozostałych specjalności, wymagania są jednakowe, i określa je regulacja prawa budowlanego, więc niezależnie od ukończonej uczelni reguły dla każdego absolwenta są takie same.

inżynier w pracy

Jakie wymagania / przedmioty na maturze?

Studia inżynierskie, definiowane mianem technicznych, to dziedziny, jakich filarem są nauki ścisłe. W zależności od obranego kierunku nauczania, w mechanizmach rekrutacji najistotniejsze będą takie przedmioty jak: matematyka, fizyka, chemia. Chociaż dla pewnych jest to nieprzyjemna wiadomość, bez ponad przeciętnych zdolności posługiwania się liczbami, niestety nie uda nam się uzyskać indeksu na kierunkach omawianego zakresu.

Chcąc dostać się na studia należy bardzo przyłożyć się do wymienionych przedmiotów, i na maturze przystąpić do nich na poziomie rozszerzonym. Nie tylko dlatego, żeby podnieść własne szanse rekrutacyjne, lecz również po to, żeby będąc już na studiach poradzić sobie z obowiązującym programem. Dodatkowo, należy zdać sobie sprawę z tego, iż każdy inżynier wykonuje obliczenia oraz często bywają one niezwykle trudne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here