architektura

Zbliża się czas zdawania matur i ostatecznego wyboru kierunku studiów, co dla wielu nie jest łatwą decyzją. Obecnie mamy olbrzymi wybór różnego rodzaju uczelni, kierunków i specjalności. Niektórzy wybierają uczelnie państwowe, inni wierzą w sukces po nauce na prywatnych studiach. Jedni wolą studiować dziennie, inni zaocznie. P

rzy wyborze kierunku kierujemy się różnymi pobudkami, warto jednak znaleźć sensowny kompromis między naszymi zainteresowaniami a potencjalnymi możliwościami na rynku pracy. Nie ma większego sensu wybieranie studiów za namową rodziców lub znajomych – najważniejsze w życiu to robić to, co się lubi, nawet za nieco mniejsze pieniądze niż w innych zawodach, choć to już kwestia priorytetów.

Dzisiejszym tematem są studia – architektura. Jest to często wybierany kierunek, chodź na ogół studenci nie walczą o miejsca na architekturze tak jak ma to miejsce w przypadku prawa, medycyny czy inżynierii. Studia na kierunkach związanych z architekturą nie należą do najłatwiejszych – oprócz egzaminów studenci muszą podczas toku nauki wykonywać sporo projektów obiektów o różnej funkcjonalności i różnym przeznaczeniu.

Jest to czasochłonne zadanie, ponieważ oprócz wymogów technicznych urządzenie czy obiekt ma również inne walory i trzeba wykazać się dużą kreatywnością, aby osoba oceniająca nasze pomysły od razu nie miała w głowie myśli „przecież to można by było zrobić lepiej, nawet wiem jak”.

Czego wymaga się od kandydatów na studia architektoniczne?

studia - architektura

Dobrze jest zdawać na maturze takie przedmioty jak matematyka, fizyka czy geografia. Dobra znajomość języków obcych też z pewnością nie zaszkodzi. Przyszły architekt powinien być osobą utalentowaną w różnych kierunkach – z jednej strony powinien mieć ścisły umysł, umiejętność skupiania się przez dłuższy czas na technicznych zagadnieniach, ale z drugiej musi być kreatywny i mieć w sobie chociaż małą cząstkę artysty. Przydatną umiejętnością na studiach związanych z architekturą będzie także tworzenie rysunków, dlatego warto poćwiczyć sobie ten aspekt przed podjęciem dalszej nauki na uczelni wyższej.

Rekrutacja na studia architektoniczne przebiega standardowo tak jak na inne kierunki studiów. Uczelnia określa przedmioty maturalne, z których wyniki procentowe przelicza na punkty rekrutacyjne. Osoby z największą ilością punktów dostają się na studia. Poszczególne uczelnie mogą mieć nieco inne zasady rekrutacji na ten sam kierunek, dlatego trzeba sprawdzić szczegóły na stronie uczelni. Niekiedy komisja rekrutacyjna może chcieć ocenić także zdolności plastyczne kandydata.

Studia architektoniczne mają dość zróżnicowany i bogaty program, który wypracowuje i sprawdza u studentów pracowitość, systematyczność, precyzję, kreatywność, samodyscyplinę. Przedmioty, które są obecne na tym kierunku, to chociażby historia architektury, projektowanie architektoniczne, mechanika budowli, komputerowe wspomaganie projektowania, instalacje budowlane, budownictwo, materiałoznawstwo. Są ćwiczenia, wykłady, seminaria, konserwatoria oraz sporo projektów do zaliczenia – te studia nie należą do najłatwiejszych, ale jeśli naprawdę interesujesz się tą dziedziną, mimo to warto spróbować.

Po studiach warto, aby absolwent kierunku kontynuował poszerzanie wiedzy, kończył różne kursy oraz zdobywał uprawnienia – architekt to dynamiczny zawód, w którym wiele się zmienia. Jeśli marzy nam się międzynarodowa kariera, ważne będą języki obce.

nowoczesne schody

Jakie są perspektywy zawodowe u architektów? Absolwenci architektury mogą szukać pracy w różnych podmiotach gospodarczych, które potrzebują różnego rodzaju projektów i wsparcia w tej dziedzinie. Można też założyć własne biuro architektoniczne lub firmę projektową, co oznacza pewne ryzyko, ale też większe możliwości rozwoju. Dużo w tym zawodzie zależy od naszych decyzji, umiejętności i samozaparcia w dążeniu do celu.

Dla wielu istotną kwestią są zarobki architektów. Nie oszukujmy się, mamy różne wymagania odnośnie środowiska pracy, jej specyfiki, godzin wykonywanych obowiązków, ilości pracujących z nami ludzi, ale zarobki to coś, co interesuje każdego przyszłego pracownika. Jak więc jest z tym aspektem w branży architektonicznej?

Mediana zarobków w zawodzie architekta to 4660 złotych brutto. To całkiem niezły wynik. W zawodzie pracuje nieco więcej kobiet niż mężczyzn, a do najczęściej otrzymywanych benefitów przez architektów można zaliczyć telefon komórkowy, dostęp do prywatnej opieki medycznej, a także przenośny komputer. Ostateczna wielkość wynagrodzenia zależy od wielu czynników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here