fizjoterapia

Połowa roku to ciężki i odpowiedzialny czas wyboru dla dziesiątek tysięcy młodych osób w Polsce. Chodzi tu oczywiście o świeżo upieczonych maturzystów, którzy zaczynają składać podania na wymarzone kierunki i uniwersytety, po to żeby już w październiku rozpocząć ten nowy etap w swoim życiu.

Bardzo dużo z nich swojego wyboru dokonała lata temu, niektórzy samodzielnie, a inni przy naciskach rodziny i znajomych. Część z nich swojego wyboru dokona dopiero w roku, w którym rozpoczną swoje studia.

Nieważne jednak tak naprawdę kiedy przyszli studenci wybiorą najodpowiedniejszy dla siebie kierunek, ponieważ tego wyboru dokonają i tak i tak. Najważniejsze dla nich jest to, na jaki konkretny kierunek studiów postawią swoje najbliższe 5 lat życia.

W Polsce istnieje grubo ponad sto różnych kierunków studiów rozlokowanych w kilkudziesięciu uniwersytetach i politechnikach rozsianych po całym kraju. Bardzo wiele z nich to uniwersytety państwowe, takie jak Uniwersytet Warszawski, Wrocławski, Łódzki czy Śląski, które oferują darmową edukację i jedyne czego wymagają to wpisowe przy składaniu podania. Jest to jednak kwota na tyle niska, że w dzisiejszych czasach prawie każdy może pozwolić sobie na rozpoczęcie studiów wyższych. Jeszcze 30 lat temu nie każdy z młodych Polaków mógł sobie pozwolić na taką szansę.

Kierunki studiów rozlokowane są w wielu kategoriach tematycznych

Mamy tu więc studia artystyczne nauczane w Akademiach Sztuk Pięknych, które są przeznaczone dla przyszłych rysowników, grafików, aktorów czy filmowców. Bardziej przyziemnymi i ścisłymi studiami są studia ekonomiczne i ekonomiczno-biznesowe, które często nauczane są w specjalistycznych uniwersytetach ekonomicznych, które czasami współpracują z licznymi przedsiębiorstwami, co ułatwia późniejszy staż i pracę dla absolwentów takich szkół.

fizjoterapeuta

Do bardziej ścisłych typów studiów można zaliczyć studia techniczne, medyczne, informatyczne i przyrodnicze. Są one polecane szczególnie dla tych osób, które czuły się dobrze w przedmiotach takich chemia, fizyka czy matematyka i które zdawały rozszerzenia z tych przedmiotów.

Bardzo przyszłościowym i polecanym przez wielu pracodawców i ekspertów typem studiów są bez wątpienia studia medyczne. Absolwenci takich studiów, często nieważne od wybranego kierunku, mają potem o wiele większe szanse na znalezienie pracy w zawodzie, niż absolwenci kierunków humanistycznych czy przyrodniczych.

Na studiach medycznych przyszli studenci mogą znaleźć aż kilkadziesiąt różnych i unikalnych kierunków. Do najciekawszych z nich należą m.in elektroradiologia, higiena dentystyczna, kosmetologia, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, dietetyka czy fizjoterapia – studia na którymś z tych kierunków daje przyszłemu absolwentowi bardzo pewny i dobry start w nadchodzącej karierze zawodowej.

Bardzo ciekawym i coraz częściej wybieranym kierunkiem studiów jest fizjoterapia – studia na tym kierunku rozpoczyna statystycznie najwięcej osób każdego roku, jeśli chodzi o kategorię studiów medycznych oczywiście.

Dlaczego fizjoterapia?

Przede wszystkim dlatego, że niekoniecznie musimy wiązać ją z rozpoczęciem nauki na uniwersytecie medycznym. To bardzo uniwersalny kierunek, który łączy w sobie wiele gałęzi wiedzy, dlatego może być nauczany również w Akademiach Wychowania Fizycznego oraz w ogólnych szkołach prywatnych.

Czym tak naprawdę jest fizjoterapia? W największym skrócie jest to wiedza o tym jak wykorzystywać (w celach terapeutycznych) naturalnych zdolności naszego organizmu do reakcji na różnego rodzaju bodźce.

fizjoterapia - studia

Bardzo ważnym wymogiem, bez spełniania którego często nie uda nam się zostać fizjoterapeutą, jest dobra kondycja fizyczna. Jest to zawód, który wymaga codziennego wysiłku fizycznego i pracy z żywymi ludźmi. Dlatego też w planach zajęć na kierunku fizjoterapii jest tak wiele godzin sportu, niezależnie od wybranej szkoły.

Na kierunku fizjoterapii studenci muszą również odbyć obowiązkowe praktyki w placówkach opieki zdrowotnej oraz mieć zaliczone zajęcia w specjalistycznych pracowniach oraz laboratoriach.

Szanse zawodowe w zawodzie fizjoterapeuty to jedna z mocnych zalet, która przemawia za wyborem tego kierunku i dzięki której jest to aż tak popularny wybór w ostatnich latach. Znalezienie pracy w zawodzie uważane jest przez badaczy rynków pracy za stosunkowo łatwe. Jest tak m.in dlatego, że liczba osób (z reguły starszych), które wymagają opieki fizjoterapeuty z każdym rokiem drastycznie wzrasta. Liczba miejsc pracy w których fizjoterapeuta może pracować również jest większa niż w innych zawodach wykonywanych po studiach medycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here