dietetyka - studia

Dietetyka – studia na tym kierunku w obecnych czasach, są dość popularne. Studia te zyskują na popularności coraz bardziej, ponieważ ludzie zyskują coraz większą świadomość żywieniową. Również coraz częściej ludzie potrzebują fachowej pomocy i edukacji w dziedzinie dietetyki i z takiej pomocy chętnie korzystają.

A więc dietetyk to tak jakby zawód przyszłości, bowiem obecny tryb życia, niejako zmusza nas do podejmowania działań z zakresu naszego żywienia, a więc i sięgania po różnorakie diety. A wtedy to, na wagę złota są wszelkie fachowe porady, dotyczące zdrowego trybu życia, tym bardziej gdy będą one czerpane z dobrego źródła, czyli od osób z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi.

Dietetyka jest nauką należącą do nauk medycznych, technologii żywności, czy też psychologii, biochemii, mikrobiologii oraz farmakologii. Dietetyka opiera się głównie na zasadach żywienia człowieka, co istotne, zarówno zdrowego, jak i chorego.

Natomiast studia z zakresu dietetyki, obejmują takie obszary kształcenia jak: nauka o zdrowiu, nauki medyczne oraz nauka o kulturze fizycznej.
Dietetyka dzieli się przede wszystkim, na dwie główne specjalizacje i jest to dietetyka kliniczna i dietetyka sportowa.

Specjalność jaką jest dietetyka kliniczna, ma za główne zadanie, jak najlepsze przygotowanie absolwenta do prowadzenia leczenia żywieniowego i postępowania dietetycznego u takich osób, które zmagają się z różnorodnymi schorzeniami. Na tym kierunku zdobywana jest wiedza z zakresu prowadzenia żywienia u tych osób, u których wymagany jest szczególny, dopasowany do nich, sposób odżywiania (do takich osób możemy zaliczyć między innymi, ludzi niedożywionych). Wybierając specjalność dietetyki klinicznej mamy pewność, że zdobędziemy zarówno wiedzę, jak i praktyczne umiejętności w zakresie opracowywania planów żywienia, dostosowanych do indywidualnych zapotrzebowań potencjalnego pacjenta.

na studiach dietetyka

Do programu realizowanego na tej specjalności, możemy zaliczyć takie zagadnienia jak:
– podstawy żywienia klinicznego – wiedza z zakresu zapotrzebowania na składniki odżywcze różnych grup ludzi, badania biochemiczne, wywiad żywieniowy,
– poradnictwo dietetyczne, na przykład podział i zastosowanie diet, czy też profilaktyka żywieniowa chorób cywilizacyjnych,
– doustne suplementy pokarmowe – fortyfikacja posiłków,
– żywienie dojelitowe – standardy żywienia dojelitowego, zalecenia i przeciwwskazania, metody podaży diet dojelitowych,
– żywienie pozajelitowe- bilans płynowy, azotowy, planowanie żywienia o dane kliniczne.

Dietetyka sportowa natomiast opiera się na zdobywaniu wiedzy teoretycznej z obszaru medycyny sportowej oraz oczywiście na nabywaniu już praktycznych umiejętności planowania systemu odżywiania. Istotna jest tu zasada takiego planowania odżywiania, aby było ono optymalne, czyli aby skład procentowy masy ciała wpływał pozytywnie na poprawę sprawności fizycznej, a co za tym idzie, oczywiście na szybkość i przede wszystkim wytrzymałość organizmu. Student podczas tej specjalności zdobywa wiedzę z zakresu:
– zasad zdrowego stylu życia,
– przygotowywania osoby aktywnej fizycznie do wysiłku i do regeneracji po wzmożonym wysiłku,
– prowadzenia i opracowywania szczegółowych i indywidualnych diet sportowców wyczynowych,
– oceny stanu odżywiania, doboru diety do indywidualnych predyspozycji fizjologicznych pacjenta,
– opracowywania diety zwiększającej siłę i masę mięśniowa sportowca oraz ulepszania zdolności wysiłkowych organizmu pacjenta.

dietetyka

Co jest brane pod uwagę podczas procedury rekrutacyjnej na studia z zakresu dietetyki?

Najczęściej stosowane kryterium bierze pod uwagę oceny z zakresu biologii, chemii oraz języków obcych. Jest to naprawdę istotne, ponieważ przedmioty te są niejako fundamentem wiedzy przyszłych dietetyków.
Kształcenie na tym kierunku jest dwustopniowe, są to na początku studia I stopnia- zakończone tytułem licencjata, a po nich studia II stopnia- zakończone stopniem magistra. Kierunek ten można realizować oczywiście w trybie stacjonarnym, czyli studia dzienne, jak i zaocznym, na uczelniach państwowych, jak i na prywatnych.

Absolwent kierunku dietetyka może między innymi pracować jako:
– pracownik zarówno publicznych, jak i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej (szpitale, przychodnie podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej),
– pracownik wszelkich placówek leczenia ambulatoryjnego, pracownik organizacji konsumenckich,
– pracownik zakładów przemysłu spożywczego,
– pracownik zakładów żywienia zbiorowego,
– pracownik poradnictwa dietetycznego i cateringu

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPsychologia – studia
Następny artykułStudia mba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here